MaturaIT przechowuje na urządzeniu informacje, takie jak pliki cookie, i uzyskujemy do nich dostęp, a także przetwarzamy dane osobowe, takie jak niepowtarzalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie, w celu zbierania opinii odbiorców, a także rozwijania i ulepszania strony. Szczegóły znajdziesz w Polityce prywatności .

Wróć do listy artykułów

Średnie wyniki matur 2022 - statystyki

Wśród tegorocznych maturzystów duże zainteresowanie wzbudzają średnie wyniki matur 2022. Nic w tym dziwnego. Osoby, przygotowujące się do egzaminów, często chcą wiedzieć, na jaki przedmiot zwrócić szczególną uwagę i czego się spodziewać. W ubiegłym roku tradycyjnie najwięcej maturzystów pomyślnie zdało język polski i język obcy nowożytny, a najmniej – matematykę. Taka tendencja utrzymuje się od lat i raczej nie było to dla nikogo zaskoczeniem. Jednak w porównaniu do wcześniejszych egzaminów dość słabo przedstawiają się wyniki szczegółowe – zwłaszcza z przedmiotów rozszerzonych. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź statystyki matur 2022.

Średnie wyniki matur 2022

Rok 2022 był bez wątpienia wyjątkowy – również dla absolwentów. Ze względu na epidemię koronawirusa część zajęć odbywała się zdalnie, więc dla maturzystów przygotowano pewne ułatwienie. Nie musieli zdawać egzaminów ustnych. Ogólna zdawalność matury wyniosła aż 78,2%.

Musimy jednak zaznaczyć, że to wcale nie oznacza, że 21,8% maturzystów "oblało" egzamin. Dlaczego? O niezdanej maturze mówimy, kiedy przystępujący nie uzyskał wymaganych trzydziestu procent z więcej niż jednego przedmiotu na poziomie podstawowym. W takim przypadku może powtórzyć próbę dopiero w kolejnym roku. Jeśli maturzysta nie zdał tylko jednego przedmiotu, może przystąpić do poprawki z tego jednego egzaminu. W 2022 roku nie zdało zaledwie 6,3% maturzystów. 15,5% miało prawo do poprawki.

Zdawalność była najwyższa wśród licealistów (86%) i uczniów technikum (78,3%). Gorzej wypadli absolwenci szkół branżowych II stopnia (31,5%).

Maturzyści przystąpili do trzech egzaminów na poziomie podstawowym. Zdawalność matury z języka polskiego wyniosła 96%, a z matematyki – 86%. Najczęściej wybieranym językiem nowożytnym był jak co roku angielski (95%), choć najlepiej wypadli maturzyści, którzy wybrali język francuski (99%). Nieco gorzej wypadła matura z hiszpańskiego (96%), włoskiego (93%) i rosyjskiego (91%). Najniższa zdawalność była wśród osób, które zdawały język niemiecki (89%).

Matura – statystyki szczegółowe

Osiągnięcie wymaganych trzydziestu procent na poziomie podstawowym to gwarancja zdania matury. Niestety nie zawsze jest to gwarancja dostania się na wymarzone studia. Jak wyglądały średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów?

matura statystyki
przedmiot średni wynik
język polski – poziom podstawowy 54%
matematyka – poziom podstawowy 58%
język angielski – poziom podstawowy 76%
język rosyjski – poziom podstawowy 68%
język niemiecki – poziom podstawowy 57%
język francuski – poziom podstawowy 81%
język hiszpański – poziom podstawowy 77%
język włoski – poziom podstawowy 77%
język polski – poziom rozszerzony 55%
matematyka – poziom rozszerzony 33%
język angielski – poziom rozszerzony 63%
język rosyjski – poziom rozszerzony 79%
język niemiecki – poziom rozszerzony 52%
język francuski – poziom rozszerzony 61%
język hiszpański – poziom rozszerzony 52%
język włoski – poziom rozszerzony 68%
fizyka – poziom rozszerzony 37%
biologia – poziom rozszerzony 43%
chemia – poziom rozszerzony 37%
geografia – poziom rozszerzony 40%
historia – poziom rozszerzony 38%
historia sztuki – poziom rozszerzony 39%
historia muzyki – poziom rozszerzony 38%
filozofia – poziom rozszerzony 39%
WOS – poziom rozszerzony 30%
informatyka – poziom rozszerzony 40%

Jak przygotować się na maturę w 2023 roku?

W tym roku największy niepokój wśród uczniów wzbudza matura z matematyki (jak zresztą w każdym roku, od czasu powrotu tego przedmiotu na listę obowiązkowych egzaminów). Czy jest się czego obawiać? Matematyka rzeczywiście ma najmniejszą zdawalność ze wszystkich egzaminów podstawowych. Jeśli jednak odpowiednio rozplanujesz naukę, osiągnięcie wysokiego wyniku nie sprawi Ci większego problemu. Warto także przerobićkurs maturalny: matematyka online, który pomoże Ci utrwalić najważniejsze wiadomości.

Średnie wyniki matur rozszerzonych na pierwszy rzut oka mogą przerażać. Pamiętaj jednak, że statystyki są zaniżane przez uczniów, którym niekoniecznie zależy na wysokim wyniku, bo nie wybierają się na popularne kierunki. Wielu z nich nie przykłada dużej wagi do nauki ani tym bardziej do poprawnego rozwiązywania zadań (na szczęście tylko niewielki procent absolwentów oddaje puste arkusze bez zaglądania do środka). Jeśli więc przyłożysz się do powtórek, możesz spokojnie liczyć na wynik powyżej średniej. Polecamy takżekursy przygotowawcze do matury, które pomogą Ci utrwalić ważne informacje – nasi kursanci osiągają na maturze o 21% wyższy wynik niż rówieśnicy!:

Podsumowanie

Uczniowie szkół ponadpodstawowych często sprawdzają wyniki ubiegłorocznych matur, żeby wiedzieć, na jakie przedmioty warto zwrócić szczególną uwagę. W 2023 roku zdawalność wynosiła 78,2% , przy czym najgorzej wypadła matura z matematyki (86%), a o wiele lepiej język polski (96%). W przypadku języka obcego nowożytnego najlepiej poradzili sobie absolwenci, którzy wybrali język francuski (99%), a najgorszej – niemiecki (89%).

Na egzaminach rozszerzonych najwyższy wynik osiągnęły osoby zdające egzamin z języka rosyjskiego (79%) oraz włoskiego i hiszpańskiego (po 77%). Najgorzej wypadła matura z WOS-u (30%) i matematyki (33%).

RSS Feed