MaturaIT przechowuje na urządzeniu informacje, takie jak pliki cookie, i uzyskujemy do nich dostęp, a także przetwarzamy dane osobowe, takie jak niepowtarzalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie, w celu zbierania opinii odbiorców, a także rozwijania i ulepszania strony. Szczegóły znajdziesz w Polityce prywatności .

Wróć do listy artykułów

Jak przygotować się do matury z informatyki?

Na samym początku warto uświadomić sobie dlaczego chcesz zdawać maturę z informatyki. Dzięki temu możesz odkryć w sobie dodatkowe pokłady motywacji, które sprawią, że przygotowanie stanie się czymś przyjemnym i lekkim. Zatem, dlaczego akurat matura z informatyki?

Jeśli masz w planach studiować kierunek informatyczny, to wysoki wynik na maturze z pewnością przyczyni się realizacji Twojego celu. Jeśli nadal zastanawiasz się nad odpowiednim kierunkiem, warto pamiętać, że praca programisty jest wciągająca, ciekawa i w porównaniu do innych zawodów nie obfituje w wiele stresujących momentów. Znalezienie pracy po kierunku informatycznym również nie będzie problemem ze względu na rosnące zapotrzebowanie na programistów. Ponadto zarobki informatyka mogą być bardzo wysokie i wynoszą 5-50 tys. złotych miesięcznie. Jeśli zdecydujesz się na specjalizację w dziedzinie Sztucznej Inteligencji, to w przyszłości w odpowiednich firmach możesz liczyć na zarobki rzędu 30-50 tys. złotych. Brzmi nieźle?

Sama matura z informatyki nie jest tak skomplikowana na jaką mogłaby się wydawać. Z odpowiednim planem przygotowania możesz uzyskać wysoki wynik!

Matura z informatyki w liczbach

Przeciętny wynik na maturze w 2020 wyniósł 29%. Top 5% wyników uplasowało się między 80% a 100%. Z kolei top 10% maturzystów uzyskało wynik na poziomie co najmniej 68%.

Stosunkowo słabe wyniki są odzwierciedleniem braku efektywnego przygotowania do matury. Z czego może to wynikać?

Po pierwsze, wszyscy dobrze wiemy jak wygląda typowa lekcja informatyki. Po drugie, dostęp do przystępnych materiałów o wysokiej jakości jest bardzo mocno ograniczony.

Plan przygotowania

Skuteczny plan jest kluczem do sukcesu. Zatem jak powinien wyglądać?

Każdy tydzień rozpisany.

Pod koniec każdego tygodnia rozpisz szczegółowy plan na najbliższy tydzień. Po każdym zrealizowanym zadaniu wykreśl je. W ten sposób każdy tydzień będziesz traktować jako wyzwanie, które chcesz wykonać przed końcem następnego tygodnia. Dzięki temu łatwiej będzie Ci się zmotywować.

Przykładowo:

Wtorek – przeczytam 2 lekcje z algorytmiki oraz wykonać 4 zadania maturalne.
Środa – przeczytam 2 lekcje z baz danych oraz wykonać 2 zadania maturalne.
Piątek – powtórzę to czego nauczyłem(am) się w tym tygodniu i upewnić się, że wszystko rozumiem.
Niedziela – zaplanuję następny tydzień.

Systematyczność.

Wszyscy powtarzają, że systematyczność jest kluczem do sukcesu. Jednak dobrze wiemy, że różnie bywa z utrzymaniem regularnego tempa. Co robić w sytuacjach, w których nie jesteśmy w stanie trzymać się ustalonego planu?

 • skończ czytanie lekcji w połowie, dzięki temu Twój umysł będzie dużo ciekawszy “co dalej” i z większą łatwością będziesz w stanie przystąpić do kolejnego bloku nauki,

 • jeśli czujesz się zmęczony(a), zrób 5 minutową przerwę, żeby naładować baterie. Uważaj, żeby 5 minut nie przerodziło się w godzinę…,

 • dołącz albo wyjdź samemu z inicjatywą stworzenia grupy do wspólnej nauki.

Zastanów się co może być powodem, że nie jesteś w stanie wykonać zadań z danego tygodnia? Być może po zadaniu sobie odpowiednich pytań sam(a) dojdziesz do rozwiązania.

Co robić jeżeli nie mam już sił?

Jeśli jesteś w takiej sytuacji, to najprawdopodobniej jesteś przemęczony(a). Dlatego zrób kilkudniową (to wystarczy!) przerwę od nauki i zajmij się tym co lubisz. Może to być bieganie, słuchanie muzyki lub oglądanie filmów.

Nauka w grupach

W nauce w grupach nie chodzi o to, żeby wykonywać zadania za siebie nawzajem. Celem grupy jest stworzenie środowiska, w którym każdy swoją nauką będzie motywować innych. Najlepiej jeśli grupa składa się z 4-6 osób przygotowujących się do matury z informatyki. Ponadto, kolejnym celem grupy jest wzajemna pomoc. Jeśli czegoś nie rozumiesz, to prosisz kolegę lub koleżankę o pomoc. Jeśli nikt z Was nie jest w stanie zrozumieć danego zagadnienia, to jest to dobra okazja do wspólnej burzy mózgów.

Materiały do nauki

Bez nich ani rusz! No chyba, że lekcje informatyki w Twojej szkole wyglądają inaczej niż w większości szkół... Absolutnymi must have w przygotowaniu do matury są:

 • wysokiej jakości materiały, dzięki którym opanujesz wymagane zagadnienia maturalne, np.: sito Eratostenesa, tabele przestawne czy grupowanie kwerendami SQL. W kursie MaturaIT kompleksowo omawiamy każde z zagadnień maturalnych - Link do kursu

 • zbiór zadań CKE: Link UWAGA: zbiór zadań z CKE zawiera dużo błędów w odpowiedziach, także jeśli Twoja i wzorcowa odpowiedź nie zgadzają się, to nie oznacza, że Ty popełniłeś błąd! W takim wypadku porównaj odpowiedzi kolegów/koleżanek,

 • arkusze maturalne z poprzednich lat: Link.

Tydzień przed maturą.

Jest to jeden z najbardziej kluczowych tygodni w Twojej ścieżce edukacyjnej. Możliwe są 2 sytuacje:

 • uczyłeś się regularnie

 • zaczynasz się uczyć

Jeśli przygotowania były regularne i systematyczne, to na kilka dni przed egzaminem (3 dni są optymalne) pora na wyciszenie i uspokojenie się. Nie oglądaj youtube’a, ogranicz media społecznościowe oraz gry komputerowe – realnie do 1h dziennie. na kilka dni przed egzaminem (3 dni są optymalne). Czytanie pomaga w opanowaniu stresu, poprawia koncentrację, a co najważniejsze oczyszcza umysł, dlatego przed snem sięgnij po książkę. Jeśli nie lubisz czytać, obejrzyj spokojny film bądź posłuchaj audiobooka.

Jeśli zaczynasz się uczyć, to opanuj kilka zagadnień ale dobrze. Takie podejście jest zdecydowanie lepsze niż nauka wszystkiego na raz. Przykładowo:

 • opanuj podstawowe zagadnienia z arkusza i algorytmiki,

 • algorytmika jest przydatna zarówno w części teoretycznej jak i praktycznej,

 • arkuszem kalkulacyjnym można rozwiązać również zadania bazodanowe w części praktycznej.

Pamiętaj, matura z informatyki nie jest skomplikowana! Zadbaj o odpowiednie środowisko, materiały edukacyjne i praktykę!

Powodzenia! Zespół MaturaIT

Jeżeli masz jakieś pytania, to pisz śmiało. Nasz mail to maturaitonline@gmail.com lub złap nas na Facebooku.

RSS Feed