MaturaIT przechowuje na urządzeniu informacje, takie jak pliki cookie, i uzyskujemy do nich dostęp, a także przetwarzamy dane osobowe, takie jak niepowtarzalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie, w celu zbierania opinii odbiorców, a także rozwijania i ulepszania strony. Szczegóły znajdziesz w Polityce prywatności .

Wróć do listy artykułów

Stres, a matura z informatyki!
– 5 zasad, dzięki którym sobie poradzisz.

Od tego, jak przygotujesz się do matury, może zależeć Twoja przyszłość. W takim przypadku naturalną reakcją jest stres, który objawia się w szczególnie ważnych momentach naszego życia. Nie pozwól by sprawił, że uzyskasz gorszy wynik na maturze!
Pamiętaj, że nerwy mogą być także źródłem pozytywnej energii, a optymalny poziom stresu mobilizuje do działania. Tylko od Ciebie zależy, w jaki sposób wykorzystasz stres, a przede wszystkim swój potencjał. Spójrz na maturę z informatyki jak na wyzwanie, nie zagrożenie.
Poniżej przedstawiamy 5 wypracowanych przez nas zasad, które pomogą Ci poradzić sobie ze stresem i utrzymać motywację na wysokim poziomie.
Sprawdź, czy w Twoim przypadku również działają!

1. Bądź jak sportowiec

Sportowcy skupiają się na zadaniach, które prowadzą do celu. Dla nich celem jest wygrana na zawodach, a dla Ciebie jak najwyższy wynik z matury. Na jego osiągnięcie składa się szereg zadań i czynności, które trzeba wykonać. Ustal niewielkie, ale konkretne zadania – co i jak zrobić.
Sformułuj cel w sposób SMART, który zwiększa szanse na jego realizację. Co to oznacza?

SMART to pięć cech, jakie powinien spełniać dobrze sformułowany cel, nie tylko naukowy:

S: skonkretyzowany (specific) – jednoznaczny, jego zrozumienie nie powinno stanowić dla Ciebie kłopotu, np.: w każdym tygodniu przeczytam 3 artykuły na platformie MaturaIT oraz zrobię 6 zadań maturalnych,

M: mierzalny (measurable) – określony w taki sposób by liczbowo wyrazić stopień jego realizacji, aby móc sprawdzić, w jakim stopniu go zrealizowałeś(aś), np.: stopniem realizacji może być średnia liczba punktów z każdego z 6 zadań maturalnych,

A: osiągalny (achievable) – cel zbyt ambitny “podkopuje” wiarę w jego osiągnięcie i tym samym motywację do jego realizacji. Twoje cele muszą być przede wszystkim realne. Jeśli przygotowujesz się również do wielu innych matur, postawiony cel: 30 artykułów przygotowujących do matury z informatyki tygodniowo może przerosnąć Twoje możliwości i po pewnym czasie może zacząć brakować Ci motywacji. Pamiętaj, że nikt nie może powiedzieć, co jest dla Ciebie realne, a co nie. Ocenę podejmujesz sam(a).
,,Mierz w księżyc, nawet gdy nie trafisz, wylądujesz wśród gwiazd” Les Brown. Zaplanuj działanie w taki sposób, żeby w pełni wykorzystać Twoje możliwości i narzędzia, do których masz dostęp. Miej kontrolę nad celem jakikolwiek on by nie był!

R: istotny (relevant) – cel powinien być ważnym krokiem naprzód, musi mieć dla Ciebie określoną wartość. Odpowiedz sobie na pytanie „po co w ogóle chcę zrealizować taki cel?”. Np.: chcę zdać maturę z informatyki, gdyż dobry wynik pozwoli dostać mi się na informatykę na moją wymarzoną uczelnię, a tam będę mógł(mogła) rozwijać się w obszarze Sztucznej Inteligencji,

T: określony w czasie (time-bound) – cel powinien mieć dokładnie określony horyzont czasowy w jakim zamierzasz go osiągnąć, np.: do końca lutego przeczytam ze zrozumieniem wszystkie artykuły na platformie MaturaIT oraz wykonam wszystkie zadania.

W ten sposób ograniczysz możliwość pojawienia się negatywnych myśli dotyczących przyszłości i ewentualnych konsekwencji związanych z niepowodzeniem. Bądź cierpliwy, bo cierpliwość popłaca!

2. Przeanalizuj siebie, planuj i nie udawaj sam(a) przed sobą

Nie ucz się na ostatnią chwilę i do ostatniej minuty przed egzaminem maturalnym. Nie udawaj, że jesteś w stanie nauczyć się wszystkiego w jeden dzień, bo matura z informatyki to egzamin, do którego trzeba się przygotować. Zaplanuj działanie! Zbierz materiały do nauki, ustal dni oraz godziny pracy z uwzględnieniem przerw. Sprawdź ile zajmuje Ci przyswojenie jednego artykułu i rozwiązanie do niego zadań na Platformie MaturaIT LINK.
Monitoruj Twój progres! Umów się sam(a) ze sobą na kilka godzin intensywnej nauki dziennie. Pamiętaj, że nikt nie jest w stanie uczyć się cały dzień, bo żaden umysł nie jest tak chłonny. Jeżeli nie podołasz, to możesz mieć jedynie niepotrzebne wyrzuty sumienia i czuć się gorzej. Lepiej postaw na przeanalizowanie mniejszej liczby materiałów, ale zrób to porządnie.

3. Znajdź czas na aktywność fizyczną, odpoczynek i sen

Zadbaj o Twoją aktywność fizyczną – wybierz coś, co sprawia Ci przyjemność (mogą być to również spacery). Pamiętaj, aby postarać się “wyłączyć” myślenie o trudnych tematach i problemach, maturze z polskiego, matematyki, informatyki, Pythonie, bazach danych, arkuszach kalkulacyjnych... Weź kilka pogłębionych oddechów i skoncentruj się w tym czasie na wybranej przez Ciebie czynności. Aktywność fizyczna, odpoczynek pozwoli Ci spojrzeć na zadania z czystym umysłem.

Dodatkowo ważne jest, aby codziennie dostarczać organizmowi tyle snu, ile potrzebuje. Nie za dużo i nie za mało!

4. Jedz zdrowo i regularnie

Jesteśmy tym, co jemy? Dokładnie tak! Dlatego pamiętaj o zdrowym i regularnym odżywianiu. Nie zapominaj o piciu wody!

5. Otaczaj się ludźmi, którzy Cię motywują

Spędzaj czas z osobami, które lubisz i są Ci bliskie, inspirują i myślą optymistycznie. Zminimalizuje to stres związany z niepowodzeniem i przybliży do osiągnięcia sukcesu. Unikaj tych, którzy stale narzekają i wmawiają Ci, że wszystko pójdzie nie po Twojej myśli, że matura z informatyki jest za trudna, a Ty nie dasz rady porządnie się przygotować.

Na koniec, pamiętaj aby nie martwić się na zapas i unikać myślenia o błędach z przeszłości. Skup się na bieżącej sytuacji, SMART celach i planie działania. Dzięki temu będziesz mógł(mogła) w pełni zaangażować się w ich realizację i łatwiej będzie Ci opanować stres!

Powodzenia!
Zespół MaturaIT

Jeżeli masz jakieś pytania, to pisz śmiało. Nasz mail to maturaitonline@gmail.com lub złap nas na Facebooku.

RSS Feed