MaturaIT przechowuje na urządzeniu informacje, takie jak pliki cookie, i uzyskujemy do nich dostęp, a także przetwarzamy dane osobowe, takie jak niepowtarzalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie, w celu zbierania opinii odbiorców, a także rozwijania i ulepszania strony. Szczegóły znajdziesz w Polityce prywatności .

Wróć do listy artykułów

Nauka do matury w czasach pandemii

Wybuch epidemii w marcu przewrócił nasz świat do góry nogami. Nauka ze szkolnej klasy przeniosła się do sfery wirtualnej w naszych domach. Zostaliśmy więc wrzuceni na głęboką wodę – zajęcia w formie online, zadania do samodzielnego wykonania – to wszystko wydaje się o wiele bardziej wymagające niż w formie tradycyjnej. Teraz trzeba wykazać się samodzielnością i samodyscypliną. Jak poradzić sobie z nową rzeczywistością w czasach pandemii? Jak przygotować się do egzaminów, jeżeli nie masz bezpośredniego kontaktu z nauczycielem czy znajomymi, którzy mogliby Ci pomóc? Jak poradzić sobie ze społeczną izolacją i równocześnie zadbać o efektywność i komfort nauki? Jak zmotywować się do pracy?
Poniżej przedstawiamy parę sposobów, które pomogą Ci zmierzyć się z tym wyzwaniem!

Jak zorganizować przestrzeń nauki?

Część z nas woli uczyć się w bibliotekach, bo skupienie się przychodzi łatwiej niż w domu, lecz teraz nie jest to możliwe. Epidemia koronawirusa pokrzyżowała plany niejednego ucznia. Ważne jest, aby zaadaptować się do obecnej sytuacji i zorganizować przestrzeni do nauki tak, aby pozwalała na zachowanie jasność umysłu i sprawiała, że wykonywanie codziennych obowiązków będzie przyjemniejsze, szybsze, a przede wszystkim bardziej efektywne.

Zacznij od wyznaczenia konkretnego, najlepiej stałego miejsca do nauki, a potem sprawdź, czy czujesz się w nim dobrze. Zwróć uwagę na bałagan, szczególnie na biurku – niech obowiązki nie mieszają się na nim z przyjemnościami czasu wolnego. Nie kładź obok siebie telefonu z dostępem do social mediów (odświeżanie TikToka, Instagrama czy Snapchata zostaw na później), przetestuj fotel oraz oświetlenie. Przestrzeń do nauki to również tło, które podczas połączenia z nauczycielem widać za Tobą. Zorganizuj je w taki sposób, aby nie przeszkadzało Tobie i innym. Kolejną kwestią jest dogadanie się z osobami, z którymi mieszkasz. Wspólnie ustalcie harmonogram i reguły nauki. Powiedz im, kiedy potrzebujesz ciszy i spokoju, czy też komputera (jeżeli dzielisz go z innymi). Możesz stworzyć spersonalizowaną zawieszkę na klamkę z informacją „nie wchodzić – uczę się 😃”. Sprawdź, czy nie znajdziesz w internecie materiałów, platform e-learningowych, które pomogą Ci usystematyzować wiedzę.

Jak zadbać o motywację?

Zaplanuj działanie! Kolejny raz podkreślamy, że planowanie w nauce jest niezwykle ważne, zarówno w czasach pandemii, jak i w normalnym trybie nauki. Wyznacz godziny na pracę, odpoczynek i trzymaj się ich! Przykładowo: 1,5 godziny dziennie przez tydzień na realizację celu w formie 3 artykułów na platformie MaturaIT oraz zrobienie do nich 6 zadań maturalnych, 2 godziny dziennie na aktywność fizyczną (nawet w maseczce ochronnej jest to cenne doświadczenie), po obowiązkach niech nastąpią przyjemności – 1 godzina dziennie na obejrzenie filmu, zagranie w grę lub czytanie książki.
Wypisz zadania na kartce lub w arkuszu kalkulacyjnym i odznaczaj, to co już zrobiłeś(aś). Nie ma nic przyjemniejszego niż skreślanie z listy tych już wykonanych! Nagradzaj siebie za wykonane zadanie i realizację celu, niekoniecznie za poświęcony czas. Stworzony harmonogram zastosuj w praktyce i obserwuj, jak Ci idzie jego realizacja, a następnie dostosuj do swoich możliwości. Jeżeli jesteś w stanie zrobić więcej, to dodaj kilka punktów do planu! Z kolei, gdy czujesz, że wziąłeś(aś) na siebie za dużo, to kilka punktów odejmij.
Sprawdź, czy efektywniej uczysz się rano, czy wieczorem. Regularność Twoich czynności zapewni Ci poczucie bezpieczeństwa, kontroli oraz da satysfakcję. Regularnie wychodź z domu w miejsca bez tłumów, aby dotlenić się i wyciszyć. (Więcej na ten temat przeczytasz w naszym kolejnym artykule dotyczącym motywacji. LINK)

Jak uczyć się bez nauczyciela i znajomych w pobliżu? Jak poradzić sobie ze społeczną izolacją?

Pamiętaj, że to nie jest tak, że zostałeś sam. Sytuacja pandemiczna uczy nas wykorzystywania nowych technologii w życiu codziennym. Dzięki nim mamy spore możliwości komunikowania się – skorzystaj z tego i utrzymuj kontakt z nauczycielem oraz znajomymi w czasach pandemii. Komunikuj o problemach, proś o pomoc, a do bliskich Ci osób dzwoń, pisz SMSy, wysyłaj zdjęcia. Być może znasz kogoś, kto ma podobne plany i marzenia? Możecie razem opracować sposoby na wzajemne motywowanie się. Warto również skorzystać z dostępnych w sieci i na rynku udogodnień – portali edukacyjnych, kursów oraz materiałów przyspieszających naukę.

Niepewność

Wiemy, że sytuacja nie jest łatwa. Nie wiadomo kiedy i jak będą wyglądać egzaminy od strony technicznej. Czy egzaminy odbędą się w maju, czy jednak później? Trudno dziś odpowiedzieć na niektóre pytania. Zachęcamy do tego, żeby naukę do matury w czasach pandemii, a szczególnie do matury z informatyki potraktować jak coś, co jest i będzie Ci potrzebne w przyszłości. Wiedza i umiejętności, nie ważne w jaki sposób zdobyte, nie pójdą na marne. Nie poddawaj się!

Powodzenia!
Bądźcie zdrowi!
Zespół MaturaIT

Zachęcamy do kontaktu przez maturaitonline@gmail.com lub złap nas na Facebooku!

RSS Feed