MaturaIT przechowuje na urządzeniu informacje, takie jak pliki cookie, i uzyskujemy do nich dostęp, a także przetwarzamy dane osobowe, takie jak niepowtarzalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie, w celu zbierania opinii odbiorców, a także rozwijania i ulepszania strony. Szczegóły znajdziesz w Polityce prywatności .

Wróć do listy artykułów

Studia informatyczne - czy warto?

Branża informatyczna w Polsce prężnie się rozwija, wobec czego pożądanym kierunkiem kształcenia wydają się być studia informatyczne. Czy warto studiować informatykę? Co możesz zyskać wybierając ten kierunek studiów? Na te pytania warto sobie odpowiedzieć przed podjęciem decyzji o wyborze informatyki jako kierunku dalszego kształcenia. W związku z wprowadzaniem na rynek coraz bardziej innowacyjnych technologii, programiści, testerzy oraz wszyscy specjaliści w branży IT są obecnie jednymi z najbardziej poszukiwanych na rynku pracy. Jeśli zatem interesują Cię studia informatyczne, dowiedz się, jak przygotować się do matury z informatyki, by uzyskać jak najlepszy wynik i zacząć realizować swoje plany.

Czy warto iść na studia informatyczne?

Zanim zdecydujesz się na studia informatyczne, odpowiedz sobie na pytanie, dlaczego chcesz studiować informatykę? Warto bowiem już na samym początku sprecyzować swoje oczekiwania wobec studiów i to, co chciałbyś dzięki nim osiągnąć. Ważny jest dla Ciebie dyplom czy samo studiowanie na konkretnej uczelni? A może studia mają pomóc Ci w znalezieniu wymarzonej pracy? Niezależnie od tego, jakie są Twoje plany na przyszłość, wybierając studia informatyczne masz duże możliwości rozwoju oraz zdobycia wiedzy, umiejętności i doświadczenia, które pozwolą Ci sprawnie i rzetelnie wykonywać swój zawód. W pracy informatyka liczą się nie tylko umiejętności ściśle związane z zawodem, jak znajomość technologii, umiejętność prowadzenia projektów, ich analizy czy zarządzania dokumentacją techniczną. Równie ważna jest kreatywność, umiejętność nawiązywania kontaktów z ludźmi, zaangażowanie i pasja. Wszystko to masz szansę rozwijać podczas studiów.

Zalety studiowania informatyki

Odpowiadając na pytanie, czy warto iść na studia informatyczne, warto podkreślić, że każde rozwijanie swoich umiejętności (nie tylko informatycznych) jest bardzo ważne. Kształcenie pozwala na zdobywanie wiedzy i doświadczenia, poznawanie nowych ludzi oraz nawiązywanie kontaktów. Dlaczego zatem warto studiować informatykę?

  • Studia uczą Cię myśleć i patrzeć szerzej, a przede wszystkim - efektywnie przyswajać wiedzę;
  • zyskujesz motywację do nauki dzięki kontaktom z ludźmi o podobnych zainteresowaniach;
  • studiując informatykę masz możliwość kompleksowego poznania wielu różnych dziedzin i obszarów kompetencji, jak analiza matematyczna, programowanie, algorytmy i struktury danych, administrowanie danymi, zarządzanie siecią; jednocześnie uczysz się zgłębiać te obszary, które najbardziej Cię interesują;
  • studia informatyczne są doskonałym sposobem na odnalezienie własnej drogi, sprecyzowanie zainteresowań i wybór specjalizacji.

Poza tym, już w trakcie studiów warto podejmować praktyki i staże, które przybliżą Ci to, czym chcesz się w przyszłości zajmować.

Studia informatyczne - ścieżka zawodowa i kariera naukowa

Studiowanie pozwala w bezpiecznych warunkach nauczyć się planowania, organizacji i radzenia sobie z problemami, a także działania pod presją czasu. Podczas nauki na uczelni nie zdobędziesz jednak wszystkich umiejętności, dlatego dobrym pomysłem jest odbycie stażu w trakcie studiów. Wiele firm oferuje programy stażowe, dzięki którym możesz nauczyć się radzić sobie w praktyce z zagadnieniami informatycznymi. Masz także okazję do samodzielnej pracy z zespołem innych specjalistów. Odbywając staż zapewniasz sobie zatem łatwiejszy start kariery zawodowej - dołączając do zespołu pracowników uczysz się wielu innych umiejętności niż te, które zdobywasz na studiach i szybko wdrażasz się w rytm pracy w danej firmie.

Studia informatyczne to ponadto szansa na pogłębienie dotychczasowych zainteresowań i uzyskanie praktycznych umiejętności kodowania, programowania czy projektowania, w tym tworzenia stron internetowych, aplikacji mobilnych, zarządzania sieciami informatycznymi czy projektowania systemów baz danych.

Zalety studiów informatycznych - istotne znajomości

Warto iść na studia informatyczne z wielu powodów - jednym z nich jest możliwość poznania podczas studiów swoich przyszłych współpracowników czy nawet wspólników. Największe uczelnie w Polsce bardzo często współpracują z wieloma firmami, co znacznie może ułatwić Ci start kariery zawodowej. Masz możliwość bezpośredniego kontaktu z pracodawcą czy też uczestniczenia w organizowanych przez niego szkoleniach, co jest świetną okazją do zdobywania wiedzy od praktyków i ekspertów w swojej dziedzinie.

Studia informatyczne - czy warto? Zarobki w IT

Branża IT znana jest z tego, że zarobki są tutaj wysokie. Jest to dziedzina, która wciąż się rozwija i nie poddaje się kryzysom dotykającym inne gałęzie gospodarki. Dodatkowo, popularność zawodu informatyka wciąż rośnie i nie jest związana jedynie z chwilową modą. Wszystko to sprawia, że zarobki w branży IT wzrastają, podobnie jak ilość ofert pracy, których w czasie pandemii przybyło o ponad połowę w stosunku do poprzedniego roku. A jak zarobki w branży IT kształtują się w liczbach? Przykładowo:

  • średnie wynagrodzenie programisty juniora w Polsce na umowie o pracę w 2020 roku wyniosło 6945 zł brutto;
  • średnie wynagrodzenie programisty z umiarkowanym stażem (MID) w Polsce na umowie o pracę w 2020 roku wyniosło 12387 zł brutto;
  • średnie wynagrodzenie programisty seniora w Polsce na Umowie o Pracę w 2020 roku wyniosło 16719 zł brutto.

Czy warto iść na informatykę? Zalety kursów informatycznych

Jeśli zdecydowałeś się na studia informatyczne i zależy Ci na jak najlepszym wyniku na maturze, zadbaj o odpowiednie przygotowanie do matury z informatyki. Materiał potrzebny do matury opanujesz w skuteczny i uporządkowany sposób dzięki kursom przygotowawczym do matury. Dobry wynik na maturze ułatwi Ci realizację dalszych planów związanych ze studiami informatycznymi.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że studia informatyczne to nie tylko korzyści i blaski, ale też wiele niedogodnień i wyrzeczeń. Jakie są zatem minusy studiowania informatyki? Do takich można z pewnością zaliczyć duży zakres materiału. Co prawda ogrom pracy jest typowy nie tylko dla kierunku informatycznego, ale tutaj musisz przyswoić wiedzę z nauk ścisłych na wysokim poziomie, co dla niektórych może okazać się zbyt dużym wyzwaniem. Studiując informatykę musisz nauczyć się także dobrej organizacji czasu i systematyczności w nauce, w przeciwnym razie nie będziesz w stanie realizować zadań w terminie. Zaczniesz zarywać noce, a natłok zaległych spraw w końcu Cię przerośnie. Koniecznie potrzebujesz także rozgraniczać czas na naukę od czasu na rozrywkę (studia to też pokusa poznawania nowego miasta, ludzi i miejsc), w przeciwnym razie bardzo szybko odczujesz tego skutki w postaci oblanych kolokwiów czy egzaminów.

Czy zatem warto studiować informatykę? Zdecydowanie tak! Pamiętaj jednak, że studia informatyczne to ciężka praca, która wyposaży Cię w narzędzia, ale to Ty musisz nauczyć się wykorzystywać je w praktyce. Nie ograniczaj się zatem - ucz się na własną rękę, korzystaj z możliwości praktyk lub stażu i rozwijaj swoje pasje, dążąc do bycia specjalistą w swojej dziedzinie.

Zdjęcie w artykule autorstwa: Adrian Grycuk pod licencją CC

RSS Feed