MaturaIT przechowuje na urządzeniu informacje, takie jak pliki cookie, i uzyskujemy do nich dostęp, a także przetwarzamy dane osobowe, takie jak niepowtarzalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie, w celu zbierania opinii odbiorców, a także rozwijania i ulepszania strony. Szczegóły znajdziesz w Polityce prywatności .

Wróć do listy artykułów

Jaki język wybrać na maturę z informatyki: Python czy C++?

Ten artykuł jest głównie przeznaczony dla osób, które nie są zdecydowane w wyborze odpowiedniego języka na maturę z informatyki. Przedstawimy kilka czynników, które warto przeanalizować, abyś mógł(a) podjąć decyzję!

Zatem który język wybrać?

Język programowania jest jedynie narzędziem, które ma ułatwić uzyskanie maksymalnie wysokiego wyniku na maturze. Z tego powodu, nie będziemy skupiać się na tym, który język jest wydajniejszy bądź przyjemniejszy z perspektywy praktycznej informatyki, ale tylko i wyłącznie matury.

Jeśli czujesz się mocny(a) w obu językach, to wybierz ten, który jest przyjemniejszy i bardziej Ci odpowiada, po prostu!
Jeśli czujesz się mocniej w Pythonie, a słabiej w C++, to wybierz Pythona. W tym wypadku zmiana języka z Pythona na C++ nic Ci nie da – będziesz musiał(a) od nowa zrozumieć i przyzwyczaić się do nowej składni. Zamiast tego, lepiej wykorzystać ten czas na budowaniu i wzmacnianiu swojego doświadczenia w Pythonie.

Z drugiej strony, jeśli czujesz, że pisanie programów w C++ nie jest dla Ciebie problemem, robisz mało bugów (tzw. głupich błędów) w programie, to skup się na ulepszaniu swoich umiejętności w C++. Sytuacja, w której nie miałeś(aś) wcześniej styczności z żadnym z języków jest jak najbardziej normalna, a podłapanie języka to kwestia regularnej praktyki.

Nie będziemy omawiać czy dany język ma zastosowanie w pisaniu serwera, aplikacji mobilnych czy pisaniu modeli Sztucznej Inteligencji. Z punktu widzenia matury z informatyki nas to nie obchodzi – o takie rzeczy z pewnością nie będziesz pytany(a). Zatem zacznijmy od analizy standardowego programu maturalnego (99% programów na maturze z informatyki będzie mieć następujący schemat):

  • Wczytanie plików txt.

  • Implementacja algorytmu przetwarzającego dane zawarte w plikach txt.

  • Zapisanie odpowiedzi do pliku/ów txt.

Części 1 i 3 musisz wyuczyć się na blachę, niezależnie od tego czy wybierzesz Pythona czy C++.

  • Wczytywanie plików txt: Python vs C++

  • Zapisywanie odpowiedzi do pliku txt: Python vs C++

Przejdźmy zatem, do części 2. Załóżmy, że mamy sprawdzić czy dane słowo jest palindromem (czytane od tyłu wygląda tak samo). Implementacje w Pythonie i C++ różnią się znacząco:

  • Możesz zauważyć, że program w Pythonie jest dużo prostszy i mniej podatny na usterki.

  • Ponadto kolejną zaletą Pythona nad C++ jest nieco prostsza składnia, co pomaga w intuicyjnym zrozumieniu kodu.

Podsumowując, właśnie zobaczyłeś(aś) jak wygląda typowy program maturalny w Pythonie i C++. Powyższa analiza jest jedynie pewną sugestią oraz pomocą w doborze odpowiedniego języka na maturę z informatyki. To czego na 100% nie ominiesz w nauce języka to regularna praktyka! Gorąco zachęcamy, programowanie nie jest takie skomplikowane jak może Ci się wydawać!

Powodzenia!
Zespół MaturaIT

Jeżeli masz jakieś pytania, to pisz śmiało. Nasz mail to maturaitonline@gmail.com lub złap nas na Facebooku.

RSS Feed