MaturaIT przechowuje na urządzeniu informacje, takie jak pliki cookie, i uzyskujemy do nich dostęp, a także przetwarzamy dane osobowe, takie jak niepowtarzalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie, w celu zbierania opinii odbiorców, a także rozwijania i ulepszania strony. Szczegóły znajdziesz w Polityce prywatności .

Wróć do listy artykułów

Kiedy są wyniki matur? Jak sprawdzić?

Stres związany z maturą często nie kończy się wraz z oddaniem arkusza. Wielu absolwentów jeszcze przed egzaminami sprawdza, kiedy wyniki matur pojawią się w Internecie. Niestety będziesz musiał(a) poczekać na nie niemal dwa miesiące. Choć niepewność często jest frustrująca, wcale nie muszą być to najbardziej stresujące wakacje Twojego życia. Pogódź się z tym, że nic już nie zmienisz i ciesz się zasłużonym odpoczynkiem. W większości przypadków strach jest zresztą nieuzasadniony, ponieważ maturzyści z reguły oceniają siebie zbyt surowo. Niekiedy wychodzą ze szkoły z przeświadczeniem, że popełnili błąd kardynalny w wypracowaniu, co skreśli ich szansę na dostanie się na wymarzony kierunek. Tymczasem w oczach komisji często jest to zwykły błąd rzeczowy, za który jedynie odejmuje się punkty. Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, jak sprawdzić wyniki matur i kiedy pojawią się na stronie.

Jak sprawdzić wyniki matur i kiedy się pojawią?

Co roku absolwenci szkół ponadpodstawowych zastanawiają się, kiedy są wyniki matur. W przypadku egzaminów ustnych poznasz je jeszcze tego samego dnia. Natomiast wyniki matur pisemnych pojawią się 7 lipca 2023 roku.

Jak sprawdzić wyniki matury? Otóż... nie musisz tego nigdzie sprawdzać. Od dnia ogłoszenia wyników możesz odebrać świadectwo dojrzałości w swojej szkole. Jeśli nie zaliczysz któregoś z egzaminów, również otrzymasz taką informację.

Dobrze jednak wiemy, że siódmego lipca to środek wakacji i nie każdy maturzysta będzie spędzał je w mieście, w którym chodził do szkoły. Dlatego jest możliwość sprawdzenia wyników na stronie https://wyniki.edu.pl. Login to Twój numer PESEL, a hasło otrzymasz w sekretariacie szkoły. Jak sprawdzić wyniki matur bez hasła? Na swój profil możesz się równie dobrze zarejestrować przy pomocy profilu zaufanego, bankowości elektronicznej lub e-dowodu.

Co, jeśli nie jesteś zadowolony/a z wyniku matury?

Kiedy wyniki z matur pojawiają się już na stronie, część absolwentów nie jest zadowolona z wyniku. Co w takim przypadku? W ciągu sześciu miesięcy od otrzymania wyników możesz złożyć wniosek o wgląd do pracy maturalnej. Należy przesłać go mailem do odpowiedniej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Miejsce i data wglądu będą ustalone przez OKE. Jeśli uważasz, że Twój egzamin został źle oceniony, w ciągu dwóch dni roboczych możesz złożyć wniosek o ponowne przeliczenie punktów.

Być może słyszałeś/aś już legendę, że odwołania do OKE nigdy nie przynoszą skutku, więc nie ma sensu się starać. Na szczęście jest to tylko legenda. Oczywiście decyzja nie zawsze jest taka, jak oczekuje tego maturzysta, jednak zawsze warto próbować.

OKE ma 7 dni roboczych na ponowne przeliczenie punktów. Jeśli wciąż nie zgadzasz się z decyzją, napisz odwołanie do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego.

Jak dobrze się przygotować do matury?

Niestety stresu podczas oczekiwania na wyniki nie da się zupełnie uniknąć. Jednak z pewnością będzie mniejszy, jeśli solidnie się przygotujesz do egzaminów. Dobrze rozumiemy, że nie jest to wcale takie łatwe. Masz przed sobą trzy egzaminy podstawowe (lub cztery, jeśli zdajesz język mniejszości narodowej) i co najmniej jeden rozszerzony. Do tego w 2023 roku powrócą matury ustne z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Jak przyswoić tak dużo materiału? Wbrew pozorom wcale nie musisz umieć wszystkiego. Skup się na zagadnieniach, które najczęściej pojawiają się na maturze oraz naucz się... udzielać odpowiedzi na arkuszu. Niestety wielu zdolnych maturzystów traci niepotrzebnie punkty przez niezrozumienie polecenia. Warto więc regularnie ćwiczyć rozwiązywanie zadań maturalnych. Pomogą Ci w tym nasze kursy przygotowawcze do matury, dzięki którym bez stresu opanujesz materiał.

Podsumowanie

Jak sprawdzić swoje wyniki z matury? 7 lipca 2023 roku pojawią się w aplikacji ZIU. Możesz zalogować się na kilka sposobów:

  1. wpisując numer PESEL (w polu: login) i hasło otrzymane w szkole,
  2. przez profil zaufany,
  3. przez bankowość internetową,
  4. przez e-dowód.

Jeśli nie jesteś zadowolony/a z wyniku, możesz złożyć wniosek o prawo wglądu do swojej pracy. Jeżeli nie zgadzasz się z decyzją komisji, masz prawo do wysłania wniosku o ponowne przeliczenie punktów.

Oczekiwanie na wyniki bywa niemal tak samo denerwujące, jak samo przygotowanie do matury. Możesz jednak znacznie zmniejszyć stres, jeśli dobrze przygotujesz się do egzaminu. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie kursy maturalne, z którymi nauka będzie o wiele bardziej efektywna. Znajdziesz u nas:

RSS Feed