MaturaIT przechowuje na urządzeniu informacje, takie jak pliki cookie, i uzyskujemy do nich dostęp, a także przetwarzamy dane osobowe, takie jak niepowtarzalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie, w celu zbierania opinii odbiorców, a także rozwijania i ulepszania strony. Szczegóły znajdziesz w Polityce prywatności .

Wróć do listy artykułów

Kiedy odbędą się poprawki matur 2023?

Absolwenci często już po wyjściu z egzaminu sprawdzają, kiedy są poprawki matury. Czy taki stres jest uzasadniony? Od dnia ogłoszenia wyników będziesz miał(a) ponad miesiąc na naukę. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to niewiele czasu. Jednak możesz się spokojnie przygotować, jeśli odpowiednio rozplanujesz powtórki. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, kiedy są poprawki matur 2023 i jak się do nich przygotować.

Kto może przystąpić do poprawki w sierpniu? – matura 2023

Do poprawy matury może przystąpić osoba, która uzyskała wynik poniżej 30% z tylko jednego z trzech egzaminów obowiązkowych (matematyka, język polski, język obcy nowożytny), o ile żaden z egzaminów nie został unieważniony i przystąpiła do przynajmniej jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym. Osoby, które nie zdały matury z więcej niż jednego przedmiotu, mogą podjąć kolejną próbę dopiero w maju 2024 roku.

Co, jeśli zdałeś/aś wszystkie egzaminy, ale wynik Cię nie usatysfakcjonował? Niestety poprawka w sierpniu Cię nie obowiązuje. Możesz spróbować poprawić wynik w przyszłym roku lub postarać się aplikować na studia z takim wynikiem, jaki masz. Pamiętaj, że nie na wszystkie kierunki wymagane jest ponad 90% z rozszerzenia. Czasem warto też sprawdzić oferty uczelni w mniejszych miastach, w których zazwyczaj jest o wiele mniejsza konkurencja.

Kiedy są poprawki matury 2023? – terminy

Wyniki matur otrzymasz 7 lipca 2023 roku. Od tego czasu będziesz mieć czas na ochłonięcie i przygotowanie się do poprawy. Kiedy jest poprawka z matury 2023? Egzamin pisemny poprawisz 22 sierpnia o 9.00, a ustny 21 sierpnia (godzina zostanie ustalona w Twojej szkole). Wyniki poprawek otrzymasz 8 września. Wtedy też będziesz mieć okazję do odebrania świadectwa maturalnego.

Jak zapisać się na poprawkę matury?

Do kiedy można zapisać się na poprawkę matury? Masz na to dokładnie tydzień od otrzymania wyników (do 14 lipca). Należy złożyć pisemne oświadczenie do przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego (w większości placówek jest nim dyrektor szkoły). Później nie musisz się już o nic martwić. Twoja deklaracja zostanie przesłana do dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.

Jak wygląda poprawa matury?

Poprawa matury w większości przypadków odbywa się w tej samej szkole, co egzaminy w maju. Wyjątki zdarzają się niezwykle rzadko – na przykład kiedy placówka zostaje zlikwidowana lub kiedy ze względu na wystąpienie klęski żywiołowej należy przenieść egzaminy do innego budynku. Nie musisz się jednak tym przejmować. Jeśli zdarzy się taka sytuacja, z pewnością zostaniesz o tym poinformowany/a.

Egzamin poprawkowy wygląda niemal tak samo, jak matura w maju. Jedyną różnicą jest to, że egzaminy ze wszystkich przedmiotów odbywają się tego samego dnia.

Wielu absolwentów wychodzi z założenia, że nie trzeba się uczyć do poprawki, ponieważ jest o wiele prostsza niż matura w maju. Musimy Cię jednak rozczarować. Zadania maturalne i punktacja będą wyglądać dokładnie w ten sam sposób. Poziom trudności również będzie zbliżony. Jeśli więc zależy Ci na wysokim wyniku, warto solidnie przysiąść do nauki.

Niezdana matura – co dalej?

Niezdana matura często wywołuje frustrację wśród absolwentów. Pamiętaj jednak, że nie musisz rezygnować z marzeń o studiach. Jeśli poprawisz maturę na wysoki wynik, masz jeszcze duże szanse dostać się na dobrą uczelnię. Wyniki poprawki otrzymasz na początku września, kiedy wiele uczelni będzie jeszcze w trakcie rekrutacji. Niektóre placówki ogłaszają także dodatkowy nabór, który może trwać nawet do połowy października. Ważne jednak, by dobrze przygotować się do poprawki.

Masz na to tylko miesiąc, więc nie ma czasu na niesprawdzone metody. Zrezygnuj z wertowania podręczników czy wkuwania definicji. Nasze kursy przygotowawcze do matury pomogą Ci szybko i bez stresu opanować trudny materiał. Możesz korzystać z nich w aplikacji na telefon tak, jak lubisz najbardziej – w parku, ogrodzie czy kawiarni. Materiały, które przygotowaliśmy, zawierają tylko niezbędne informacje. Nie będziesz więc rozpraszać uwagi na tematy, które i tak prawie nigdy nie pojawiają się na egzaminie.

Podsumowanie

Kiedy są poprawki matur 2023 i po jakim czasie poznasz wyniki? Poniżej przedstawiamy harmonogram:

7 lipca 2023 r. – wyniki matury majowej

14 lipca 2023 r. – ostateczny termin składania oświadczenia o chęci przystąpienia do poprawy

21 sierpnia 2023 r. – ustny egzamin poprawkowy

22 sierpnia 2023 r. – pisemny egzamin poprawkowy

8 września 2023 r. – wyniki matury poprawkowej

Egzamin poprawkowy odbędzie się w Twojej szkole i będzie wyglądał w ten sam sposób, co matura w maju. Wśród najczęściej poprawianych przedmiotów jest zazwyczaj matematyka. Nie musi jednak wciąż być Twoją piętą achillesową. Wypróbuj kurs maturalny: matematyka online i przystąp do poprawki bez stresu.

RSS Feed