MaturaIT przechowuje na urządzeniu informacje, takie jak pliki cookie, i uzyskujemy do nich dostęp, a także przetwarzamy dane osobowe, takie jak niepowtarzalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie, w celu zbierania opinii odbiorców, a także rozwijania i ulepszania strony. Szczegóły znajdziesz w Polityce prywatności .

Wróć do listy artykułów

Jak zdać maturę z WOS-u? Jak się uczyć?

Uczniowie liceum i technikum nieraz już w pierwszej klasie zastanawiają się, jak zdać maturę z WOS-u. Ten egzamin wzbudza wiele niepokoju wśród maturzystów, ponieważ uchodzi za jeden z najtrudniejszych. Czy tak jest w rzeczywistości? Musimy szczerze przyznać, że egzaminy z tego przedmiotu rokrocznie wypadają najsłabiej (w 2021 roku średni wynik wynosił zaledwie 29%). Nie będziemy Cię oszukiwać – żeby zdać egzamin z WOS-u na wysoki wynik, musisz mieć rozległą wiedzę z obszaru prawa, społeczeństwa, polityki i problemów współczesnego świata. Choć jest to spory zakres materiału, możesz go opanować bez stresu, jeśli tylko dobrze zaplanujesz naukę. Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, jak uczyć się do matury z WOS-u.

Jak wygląda matura z WOS-u?

Matura z Wiedzy o Społeczeństwie trwa 180 minut. Możesz (a nawet musisz) zabrać pióro lub długopis z czarnym piórem i dowód osobisty. Poza tym warto zabrać prosty kalkulator, linijkę, cyrkiel, wodę w butelce bez etykiety oraz chusteczki.

Jak wygląda matura z WOS-u? Na arkuszu znajdziesz około 30 pytań, za które możesz otrzymać maksymalnie 60 punktów. Dzielą się na zamknięte i otwarte. Pytania zamknięte to na przykład ćwiczenia prawda-fałsz, zadania na dobieranie czy zadania wielokrotnego wyboru. Z kolei wśród zadań otwartych możesz znaleźć zadania z krótką odpowiedzią. zadania z luką, zadania wymagające podania argumentów lub analizy.

Uwaga! Do niedawna w arkuszu znajdowało się jedno zadanie rozszerzonej odpowiedzi (nazywane przez maturzystów wypracowaniem), za które można było uzyskać maksymalnie 12 punktów. Od 2023 na maturze pojawią się dwa zadania rozszerzonej odpowiedzi. Pierwsze z nich będzie polegało na napisaniu pisma formalnego (na przykład zażalenia, skargi, odwołania, apelacji czy pozwu). W drugim zadaniu musisz napisać wypowiedź argumentacyjną na podstawie podanego źródła oraz własnej wiedzy. Może mieć formę krótkiego artykułu, rozważenia tezy, porównania problemu czy wystąpienia publicznego.

Jak pewnie wiesz, w ubiegłych latach można było wybrać jeden z trzech tematów. Od 2023 roku nie będzie już takiej możliwości.

Jak uczyć się WOS-u do matury?

Jak już pisaliśmy wyżej, matura z WOS-u obejmuje bardzo szeroki zakres tematyczny. Wielu maturzystów wydaje więc pieniądze na drogie repetytoria, fiszki czy korepetycje. Czy jest to konieczne? Czasem może być przydatne, jednak warto skupić się przede wszystkim na przyswojeniu wiedzy z lekcji.

Żeby dobrze zdać maturę z WOS-u, trzeba mieć także wiedzę z innych przedmiotów – przede wszystkim z geografii i historii. Upewnij się więc, że dobrze znasz mapę polityczną – nie tylko Europy. Warto mieć też informacje na temat historii świata (zwłaszcza najnowszej). Zanim jednak zaczniesz wertować podręcznik do historii rozszerzonej, musimy Cię uspokoić – wystarczy Ci ogólna znajomość tematu. Z pewnością nie będziesz musiał(a) odpowiadać na pytanie, kto był premierem Zimbabwe w 1998 roku. Warto natomiast rozróżniać kraje postsowieckie i postjugosłowiańskie oraz mieć podstawowe informacje na temat Układu Warszawskiego.

Jak dobrze zdać maturę rozszerzoną z WOS-u?

Jeśli wybierasz się na popularny kierunek (na przykład prawo czy dziennikarstwo) na prestiżowej uczelni, z pewnością chcesz wiedzieć, jak zdać maturę z WOS-u rozszerzoną na wysoki wynik. Jest to całkowicie osiągalne, jeśli odpowiednio się do tego przygotujesz.

Poza nauką z podręcznika i czytaniem notatek z lekcji warto także rozwiązywać arkusze z ubiegłych lat. Nie tylko dlatego, że jest to skuteczna powtórka. Pomogą Ci także oswoić się z zadaniami maturalnymi i wyłapać, jakie tematy pojawiają się zazwyczaj na egzaminie.

Po rozwiązaniu kilku arkuszy możesz poprosić swojego nauczyciela WOS-u, by rzucił na nie okiem. Doradzi Ci, czy Twoje odpowiedzi są zgodne z kluczem i czy właściwie rozumiesz polecania. Niektórzy nauczyciele liceum i techników przeszli specjalne przeszkolenie i sprawdzają majowe matury jako egzaminatorzy CKE. Jeśli tak jest w przypadku Twojego nauczyciela, dostaniesz bardzo cenną informację zwrotną.

Pamiętaj także, by dobrze zaplanować naukę. Będzie to oczywiście łatwiejsze, jeśli zaczniesz przygotowania odpowiednio wcześnie. Nie popadaj jednak w skrajności. Wielu ambitnych maturzystów zapomina o hobby i życiu towarzyskim, zakopując się na cały rok w książkach. Takie podejście nie tylko nie da Ci gwarancji sukcesu, lecz również jest to prosta droga do wypalenia. O wiele więcej korzyści przyniesie Ci regularna nauka mniejszych partii materiału. Nie musisz też uczyć się wyłącznie z podręcznikiem przy biurku. Nasze kursy przygotowawcze do matury możesz przerabiać, gdzie tylko masz ochotę – na korytarzu na przerwie, w kolejce na pocztę czy na przystanku, czekając na spóźniający się autobus.

Matura z WOS-u w miesiąc — czy to możliwe?

Nauczyciele zapewne często mówili, że naukę do matury należy rozpocząć już w pierwszej klasie. Jednak co jeśli przypomniałeś/aś sobie o egzaminach dopiero w kwietniu? Czy można dobrze się przygotować do matury w miesiąc? Na wstępie musimy Cię uspokoić. Choć matura z WOS-u rzeczywiście jest trudnym egzaminem, na wielu kierunkach wcale nie jest wymagany wynik w okolicach 90 czy 80%. O ile tylko dobrze zaplanujesz czas i zmotywujesz się do powtórek, dasz radę dostać się na wymarzone studia. Będzie to jeszcze łatwiejsze, jeśli w ciągu czterech lub pięciu lat systematycznie przygotowywałeś/aś się do wszystkich sprawdzianów.

Pamiętaj również, żeby nie uczyć się wszystkiego po trochu. Skup się lepiej na kilku działach, które szczególnie lubisz. Dokładne opanowanie mniejszej partii materiału da Ci więcej korzyści niż nauka wszystkiego po łebkach.

Podsumowanie

Wśród uczniów liceum i technikum wiele pytań wzbudza WOS na maturze. Jak się uczyć, żeby osiągnąć dobry wynik i dostać się na wymarzone studia? Przede wszystkim dobrze zaplanuj naukę. Będzie to łatwiejsze, jeśli zaczniesz się przygotowywać odpowiednio wcześnie. Oprócz czytania informacji z podręcznika warto przerabiać arkusze z ubiegłych lat (od 2015 roku). Ułatwią Ci oswojenie się z zadaniami maturalnymi i utrwalenie informacji. Przypomnij sobie także podstawowe informacje z geografii i historii. Przydadzą Ci się również kursy maturalne: WOS, które pomogą Ci uczyć się szybko i efektownie.

RSS Feed