MaturaIT przechowuje na urządzeniu informacje, takie jak pliki cookie, i uzyskujemy do nich dostęp, a także przetwarzamy dane osobowe, takie jak niepowtarzalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie, w celu zbierania opinii odbiorców, a także rozwijania i ulepszania strony. Szczegóły znajdziesz w Polityce prywatności .

Wróć do listy artykułów

Jak zdać maturę z geografii rozszerzonej na 100%?

Szykujesz się na studia przyrodnicze, ekonomiczne lub biznesowe? Jeśli tak, zapewne chcesz wiedzieć, jak zdać maturę z geografii, by dostać się na wymarzoną uczelnię. A może po prostu lubisz ten przedmiot i chcesz uzyskać dobry wynik dla własnej satysfakcji? To również warta pochwały motywacja do nauki. Warto jednak poznać kilka metod, jak dobrze uczyć się do egzaminu, by się nie wypalić, ale osiągnąć wysoki wynik. Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, jak zdać maturę z geografii na 100% bez większego stresu.

Jak zdać maturę z rozszerzonej geografii? - porady

Matura z rozszerzonej geografii otwiera drogę na wiele pasjonujących kierunków takich jak prawo w biznesie, finanse i rachunkowość, ochrona środowiska, geologia czy inżynieria środowiska. Niekiedy wywołuje także wiele stresu wśród uczniów liceum i technikum, którzy martwią się, czy dostaną się na wymarzone studia. Wysoki wynik z tego egzaminu jest jednak w zasięgu ręki, jeśli tylko dobrze się do niego przygotujesz.

Jak ćwiczyć do matury?

Chcesz dobrze zdać maturę z geografii, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Być może korci Cię, by zacząć spędzać wieczory w książkach i wkuwać teorię. Zdecydowanie nie polecamy takiej metody. Choć oczywiście warto znać wymagane definicje, nie zagwarantują Ci wysokiego wyniku na maturze. Dużo ważniejsze jest, żeby umieć je zastosować w praktyce. Wykonuj więc dużo zadań — również z wcześniejszych matur.

Wielu abiturientów korzysta także z korepetycji z geografii. Taka metoda przynosi oczywiście pewne korzyści, jednak jest przy tym także kosztowna, a zajęcia raz w tygodniu nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. Znacznie lepszą opcją są kursy przygotowawcze do matury. Możesz korzystać z nich za pomocą swojego smartfona w każdej chwili — również w autobusie czy na przerwie w szkole. Codzienne krótkie powtórki przyniosą Ci o wiele większe korzyści niż godzinne prywatne lekcje raz na tydzień.

Jak przygotować się psychicznie do matury?

Umiesz już czytać mapy i pracować z tekstem? Świetnie! Pozostało Ci jeszcze tylko opanowanie jednej niezbędnej umiejętności — sztuki walki ze stresem. Nawet jeśli "zwykłe" kartkówki i sprawdziany nie wywołują u Ciebie zdenerwowania, z maturą może być inaczej. Dobrze więc odstresować się na dzień przed egzaminem. Jednym pomagają spacery po lesie, drugim oglądanie ulubionego filmu, a jeszcze innym długa rozmowa przez telefon z przyjacielem. Możesz także poprosić kogoś z rodziny, żeby przepytał Cię z Twoich notatek. Nie polecamy uczenia się dużych partii materiału na dzień przed maturą, jednak zapewne uspokoisz się, kiedy zobaczysz, jak wiele już umiesz.

Ważne jest także, żebyś do matury podszedł/podeszła wyspana i wypoczęta. Warto także przyjść do szkoły odpowiednio wcześniej. Rozmowa z kolegami pod salą pomoże Ci się zrelaksować. Uważaj jednak, żeby nie stawać w grupce klasowych panikarzy. Pamiętaj, że stres lubi się udzielać, a informacje o rzekomych "przeciekach" to ostatnie, czego potrzebujesz w dniu matury.

Jak zdać maturę na 100%?

Od kilku lat maturę z geografii można zdawać tylko na poziomie rozszerzonym. Oznacza to, że zadania, które się na niej pojawią, nie będą należały do łatwych. Jest jednak i dobra wiadomość. Zaliczysz egzamin bez względu na wynik, nawet jeśli oddasz pustą kartkę, otrzymując tym samym 0% (do czego oczywiście nie namawiamy). Na szczęście większość maturzystów ma większe ambicje i celuje w wyższe wyniki. Jak zdać maturę z geografii rozszerzonej na 100%? Jest to dość trudne, jednak całkowicie możliwe. Dobrą metodą jest wzięcie udziału w olimpiadzie przedmiotowej. Zapewne już wiesz, że finaliści są zwolnieni z pisania matury z geografii i otrzymują z niej automatycznie wynik 100%. Do nauki na konkurs możesz wykorzystać te same kursy online, z których uczysz się do matury. Nawet jeśli nie uda Ci się dotrzeć do finału, zdobyta wiedza przyda Ci się na egzaminie w maju.

Nie masz ochoty startować w olimpiadzie? Rozumiemy. Wynik powyżej 90% możesz uzyskać dzięki spokojnemu i samodzielnemu przygotowaniu do matury z geografii. Wystarczy tylko, że dobrze rozplanujesz swój czas wolny i odpowiednio wcześnie przystąpisz do powtórek. Warto skorzystać z efektywnych metod nauki, takich jak robienie fiszek, wykonywanie map myśli czy układanie tekstów piosenek na podstawie trudnego materiału.

Czy matura z geografii rozszerzonej jest trudna?

Uczniowie liceum i technikum często zastanawiają się, czy matura z geografii jest trudna i czy warto wybrać geografię jako przedmiot rozszerzony. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Żeby dobrze zdać egzamin, niekiedy trzeba wykorzystać informacje z różnych dziedzin — fizyki, chemii, a nawet wiedzy o społeczeństwie. Mimo to abiturienci, którzy solidnie przykładali się do nauki, często są zaskoczeni, jak gładko poszła im matura z geografii w porównaniu do innych przedmiotów.

Matura z geografii w miesiąc — czy to możliwe?

Zapewne wiele razy słyszałeś/aś, że do matury należy uczyć się systematycznie przez cztery lata (albo pięć, jeśli jesteś w technikum). Być może nawet obiecałeś/aś sobie, że rozpoczniesz powtórki na rok przed maturą. Tymczasem nie wiadomo kiedy przyszedł kwiecień, a kasztany pod szkołą zaczęły złowieszczo się zielenić. Nic straconego — na naukę nigdy nie jest za późno. Ważne jednak, żebyś dobrze rozplanował(a) plan przygotowania do egzaminu i nie traciła czasu na wkuwanie definicji z podręcznika. Najlepiej wybierz kilka działów, które szczególnie lubisz i postaraj się opanować je jak najlepiej. Przyniesie Ci to większe korzyści niż uczenie się całego materiału z podstawy programowej po łebkach.

Co powtórzyć do matury z geografii?

Na kilka tygodni przed maturą w Internecie pojawia się zwykle mnóstwo "przecieków". Nie warto się nimi sugerować, ponieważ nie sprawdzają się prawie nigdy. Polecamy jednak skupić się na pewniakach, czyli zagadnieniach, które pojawiają się niemal na każdej maturze. Są to między innymi:

  • czytanie mapy topograficznej i poziomicowej,

  • sfery Ziemi,

  • środowisko przyrodnicze w Polsce,

  • ruchy Ziemi i ich następstwa,

  • oddziaływanie człowieka na środowisko,

  • migracje ludności i inne problemy demograficzne,

  • okresy geologiczne.

Oprócz tego warto dobrze znać mapę świata, a więc nazwy państw, ich stolice i kraje sąsiadujące. Dobrze więc już na początku szkoły średniej zawiesić na ścianie dużą mapę polityczną.

Podsumowanie

Jak dobrze zdać maturę z geografii? Ważne jest, by rozpocząć naukę odpowiednio wcześnie i dobrze ją zaplanować. Warto zapoznać się z arkuszami z ubiegłych lat i ćwiczyć zadania maturalne. Dużo korzyści przynosi wywieszenie w pokoju mapy świata — zwłaszcza jeśli jesteś wzrokowcem. Przyda Ci się także kurs maturalny: geografia online, który tworzą doświadczeni specjaliści z prestiżowej uczelni Imperial College London. Pamiętaj także o relaksie przed maturą i odpowiedniej ilości snu.

RSS Feed