MaturaIT przechowuje na urządzeniu informacje, takie jak pliki cookie, i uzyskujemy do nich dostęp, a także przetwarzamy dane osobowe, takie jak niepowtarzalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie, w celu zbierania opinii odbiorców, a także rozwijania i ulepszania strony. Szczegóły znajdziesz w Polityce prywatności .

Wróć do listy artykułów

Jak zdać maturę rozszerzoną z fizyki na 100%?

Maj zbliża się wielkimi krokami, a Ty wciąż zastanawiasz się, jak zdać maturę z fizyki? Z różnych powodów egzamin z tego przedmiotu wywołuje niemały popłoch wśród uczniów liceum i technikum. Wysoki wynik jest wymagany na wiele popularnych kierunków, takich jak fizyka medyczna, robotyka czy astronomia. Musimy Cię jednak uspokoić. "Wysoki wynik" w większości szkół wyższych nie oznacza wcale więcej niż osiemdziesiąt procent (na prestiżowych uczelniach zazwyczaj wymagane jest 75%). Jednak do ambitnych świat należy, więc czemu by nie nie spróbować osiągnąć najwyższego wyniku? Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, jak zdać maturę z fizyki na 100%.

Jak zdać maturę? - porady

Twoi nauczyciele zapewne nieraz mówili, że nauka do matury powinna trwać od dnia rozpoczęcia szkoły średniej. Trudno się z nimi kłócić. Nie oznacza to jednak, że jesteś na straconej pozycji, jeśli zaczniesz się uczyć w klasie maturalnej. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka porad, jak skutecznie nauczyć się do matury z fizyki.

Jak ćwiczyć do matury?

Tuż przed maturą wiele osób zaczyna wertować podręcznik do rozszerzonej fizyki. Rzeczywiście znajdują się w nim wszystkie niezbędne informacje, jednak codzienne wkuwanie teorii niewiele pomoże. Ważniejsze jest, żeby nauczyć się stosować ją w praktyce. W jaki sposób? Oczywiście trzeba dużo ćwiczyć, rozwiązując zadania. Na początek warto zacząć od swojego zeszytu ćwiczeń. Nie skupiaj się jednak wyłącznie na łatwych równaniach. Rozwiązuj zadania z gwiazdką, a jeśli nie czujesz się na siłach — poproś o pomoc swojego nauczyciela. W czasie lekcji fizyki nie ograniczaj się jedynie do mechanicznego przepisywania działań do zeszytu. Jedynie zmarnujesz tusz z długopisu, a nic dobrego i tak z tego nie wyniknie. Zgłoś się lepiej do rozwiązania zadania przy tablicy lub przynajmniej postaraj się wykonać je samodzielnie w zeszycie.

Dobrą metodą nauki jest także rozwiązywanie arkuszy z ubiegłych lat. Zadania maturalne mają swoją specyfikę i warto się z nimi oswoić, zanim przystąpisz do egzaminu w maju. Nie polecamy jednak wybierać wzorów przygotowanych przez wydawców podręczników. Z jakiegoś powodu często są o wiele trudniejsze niż prawdziwa matura i wywołują jeszcze większą panikę wśród uczniów.

Jak przygotować się do egzaminu?

Jeśli masz za sobą maturę próbną, wiesz już, jak wygląda tabela wzorów z fizyki. Warto wydrukować podobną i rozwiązywać z nią zadania w czasie nauki w domu. Czy nie wygodniej korzystać ze wzorów z końca podręcznika? Do poprawnego rozwiązania równania w zupełności wystarczą, jednak nie o to chodzi. Korzystając z maturalnej karty, szybko się z nią oswoisz, więc nie będziesz tracić czasu na szukanie potrzebnego wzoru w czasie egzaminu.

Przed maturą z fizyki warto także dobrze powtórzyć... matematykę. Nawet jeśli nie masz w planach zdawania tego przedmiotu na maturze rozszerzonej, w czasie rozwiązywania zadań przyda się jej dobra znajomość. Nie żałuj więc czasu na przejrzenie swoich starych zeszytów przed maturą.

Jak przygotować się psychicznie do matury?

Zapewne nieraz słyszałeś/aś o dwójkowych uczniach, którzy uzyskiwali wysokie wyniki na maturze, podczas gdy klasowe orły zdawały ją na kilkanaście procent. Jak to możliwe? Wiele osób ulega stresowi i odpowiada na pytania znacznie poniżej swoich możliwości. Nie ma się czemu dziwić. Zapewne będzie to Twój pierwszy naprawdę ważny egzamin w życiu (chyba że masz już za sobą egzamin na prawo jazdy), więc chcesz wypaść jak najlepiej. Warto więc już zawczasu przećwiczyć metody radzenia sobie ze stresem. Każdemu pomaga coś innego. Niektórzy starają się spowolnić oddech, inni rytmicznie zaciskają i rozluźniają pięści. Wiele osób zabiera na egzamin talizmany (jak ulubiony krawat czy czerwona podwiązka). Na YouTubie znajdziesz także wiele metod, które stosują aktorzy i muzycy przed wyjściem na scenę. Najlepiej będzie, jeśli wypróbujesz kilka sposobów jeszcze przed maturą.

Pamiętaj także, by przed egzaminem dobrze się wyspać. Przyjdź też do szkoły na pół godziny wcześniej. Dużo lepiej wpłynie na Ciebie rozmowa z kolegami na korytarzu niż wbieganie do sali na ostatnią chwilę.

Jak zdać maturę z fizyki na 30%, nic nie potrafiąc?

O przyjęciu na mało popularne kierunki czasem decyduje kolejność zgłoszeń, a uczelnia nie patrzy wtedy na wyniki z matury. Żeby mieć zaliczony egzamin z rozszerzonej fizyki, wystarczy tylko... do niego podejść. Rozumiemy jednak, że nie chcesz widzieć okrągłego zera na świadectwie dojrzałości. Wielu uczniów, którym niekoniecznie zależy na dostaniu się na najbardziej oblegane kierunki, stawia sobie za cel zdobycie 30% (które jest wymaganym progiem do zdania matury na poziomie podstawowym). Jak osiągnąć ten wynik, jeśli przez całą szkołę średnią byłeś/aś z fizyką na bakier? Przede wszystkim nie ucz się wszystkiego po trochu. Lepiej bardzo dobrze opanować kilka działów niż wszystkie tematy z podręcznika byle jak. Najlepiej skup się na pewniakach. Co to takiego? Są to zagadnienia, które pojawiają się na egzaminie niemal co roku. Nie myl ich jednak z tak zwanymi "przeciekami", które prawie nigdy się nie sprawdzają. W przypadku fizyki pewniakami są: kinematyka i dynamika. Jeśli nauczysz się rozwiązywać zadania z tych działów, matura z fizyki na 30% nie będzie dla Ciebie problemem.

Jak zdać maturę z fizyki na 100%?

Jak zdać maturę rozszerzoną z fizyki na 100%? Jest to o wiele trudniejsze zadanie, jednak wciąż w zasięgu ręki. Pamiętaj, że musisz uczyć się intensywniej niż większość Twoich rówieśników. Nie oznacza to jednak, że powinieneś/powinnaś zrezygnować ze swojego hobby czy kontaktów z przyjaciółmi — popadanie w skrajności szybko doprowadzi Cię do wypalenia.

Jeśli przyjrzysz się swojemu planowi dnia, zobaczysz w nim mnóstwo białych plam. Jest to czas, który spędzasz w autobusie, w przerwie między lekcjami czy podczas czekania aż zagotuje się woda na kawę. Te pozornie krótkie odcinki składają się razem na całkiem długi okres, który możesz przeznaczyć na naukę. Nie wierzysz? Dla próby pobierz aplikację, która sprawdza, ile czasu spędzasz na Facebooku, z którego też korzystasz tylko "przy okazji". Zdziwisz się, kiedy odkryjesz, jak wiele czasu poświęcasz mimochodem na tak krótkie czynności.

Nie namawiamy Cię jednak do noszenia ze sobą wszędzie podręcznika do fizyki i kartkowania go przy każdej możliwej okazji. Dużo lepszym rozwiązaniem są kursy przygotowawcze do matury, które możesz przerabiać w wolnych chwilach na swoim smartfonie.

Podsumowanie

Wśród uczniów liceum i technikum wiele niepokoju wzbudza co roku matura z fizyki. Jak zdać egzamin na ponad 90%? Tak jak w każdym przypadku ważna jest regularna nauka i opanowanie stresu. Jak przygotować się do matury z fizyki rozszerzonej, jeśli nie do końca rozumiesz teorię z podręcznika, a nie chcesz przepłacać za korepetycje? Dobrym rozwiązaniem będzie Kurs maturalny: Fizyka, który przygotowaliśmy, by pomóc Ci dobrze zdać maturę bez większego stresu. Dzięki niemu możesz się uczyć w każdym miejscu przy pomocy swojego smartfona.

RSS Feed