MaturaIT przechowuje na urządzeniu informacje, takie jak pliki cookie, i uzyskujemy do nich dostęp, a także przetwarzamy dane osobowe, takie jak niepowtarzalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie, w celu zbierania opinii odbiorców, a także rozwijania i ulepszania strony. Szczegóły znajdziesz w Polityce prywatności .

Wróć do listy artykułów

Jak zdać maturę po latach przerwy? Jak przystąpić do matury?

Jak wiadomo, na naukę nigdy nie jest za późno. Jak zdać maturę po latach? Wszystko zależy od tego, w którym momencie przerwałeś/aś swoją edukację. Jeśli skończyłeś/aś liceum lub technikum, lecz nie przystąpiłeś/aś do egzaminu maturalnego lub nie uzyskałeś/aś odpowiedniego wyniku, sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy zgłosić się do szkoły macierzystej lub najbliższego OKE. Jeśli jednak przerwałeś/aś naukę przed ukończeniem świadectwa ukończenia szkoły lub skończyłeś/aś szkołę zawodową, będziesz musiał(a) skończyć liceum lub technikum. Na szczęście powstaje coraz więcej szkół dla dorosłych, do których możesz uczęszczać w weekendy lub wieczorami. Czy opanowanie tak dużej partii materiału w dorosłym wieku jest realne? Oczywiście, jeśli tylko odpowiednio się do tego przygotujesz. Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, jak zdać maturę po latach przerwy.

Jak zdać maturę po 5, 10, 20, 25 latach przerwy?

Wiele osób zastanawia się, ile lat po ukończeniu szkoły można zdawać maturę. Otóż nie ma to większego znaczenia - do egzaminu możesz podejść w każdej chwili. Na jakich zasadach będziesz ją zdawać? Jeszcze do niedawna ważne było, w którym roku ukończyłeś/aś szkołę średnią. Osoby, które opuściły liceum w latach 2005-2015 zdawały "starą" maturę, a ci, którzy skończyli szkołę po 2015 lub przed 2004 - "nową". Jednak od 2021 obowiązuje nieco prostsza formuła. Wszyscy absolwenci technikum i liceum będą pisać wyłącznie "nową" maturę, bez względu na to, w którym roku opuścili szkolne mury.

Poprawa matury po 5,10,20,25 latach — co warto wiedzieć?

Jak przystąpić do matury po latach, jeśli zabrakło Ci kilka procent do zdania któregoś z przedmiotów obowiązkowych? To zależy, kiedy przystąpiłeś/aś do egzaminu po raz pierwszy. Jeśli od tego czasu upłynęło mniej niż pięć lat — możesz swobodnie zgłosić taką chęć w szkole macierzystej lub w OKE. Niestety poprawa matury po 5 latach nie jest już możliwa. Co więc zrobić, jeśli zdałeś/aś wszystkie egzaminy, a jedynie z polskiego zabrakło Ci kilka nieszczęsnych punktów? W takiej sytuacji musisz powtórzyć całą maturę jeszcze raz, łącznie z innymi przedmiotami obowiązkowymi.

Jak uczyć się do matury po latach przerwy?

Z roku na rok coraz więcej dorosłych ludzi decyduje się do przystąpienia do matury. Jak ją zdać po latach i osiągnąć zadowalający wynik? Zdajemy sobie sprawę, że może wydawać Ci się to trudne. Osoby dorosłe często nie mają tak wiele czasu na naukę jak nastolatkowie. Nie daj sobie jednak wmówić, że masz mniej "chłonny" umysł i nie warto próbować. Kluczem do sukcesu jest motywacja i właściwe rozplanowanie czasu.

Dobrze rozumiemy, że dorośli często łączą naukę do matury z pracą, hobby lub życiem rodzinnym. Nie jest łatwo to pogodzić, jednak wszystko jest możliwe, jeśli tylko odpowiednio rozplanujesz naukę. Warto skupić się na powtórkach wcześnie rano, kiedy reszta domowników jeszcze śpi lub — wręcz przeciwnie — wieczorem, gdy masz wreszcie trochę spokoju. Polecamy także korzystać z czasu, który spędzasz w autobusie lub w kolejce do przychodni.

Bardzo ważne jest również rozwiązywanie arkuszy z ubiegłych lat i sprawdzanie swoich odpowiedzi. Dlaczego to takie istotne? Egzamin z każdego przedmiotu ma swoją specyfikę. Niestety bardzo często się zdarza, że dobrze przygotowani maturzyści tracą cenne punkty, ponieważ nie zrozumieli pytania lub udzielili na nie niepełnej odpowiedzi. Rozwiązywanie zadań maturalnych pomoże Ci się z nimi oswoić, zrozumieć klucz oceniania, a także — co również jest bardzo ważne — ułatwi Ci oswojenie stresu na egzaminie. Polecamy włączyć przy tym stoper - dzięki temu na prawdziwej maturze będziesz mieć lepsze wyczucie, ile czasu możesz poświęcić na konkretne zadanie.

Kursy do matury

Osoby, które zastanawiają się, jak zdać maturę po kilku latach, często rozważają skorzystanie z korepetycji. Czy jest to dobre rozwiązanie? W czasie prywatnych lekcji korepetytor poświęci Ci 100% swojej uwagi, co daje Ci szansę na lepsze przyswojenie materiału. Godzina przygotowywań w tygodniu najpewniej okaże się jednak niewystarczająca. Zamiast tego lepiej postawić na kursy przygotowawcze do matury online, z których możesz korzystać codziennie na swoich warunkach. Nie ma znaczenia, czy lubisz uczyć się na przerwie w pracy czy późno w nocy — dzięki naszym kursom dopasujesz tryb nauki do swoich potrzeb.

W naszej ofercie znajduje się między innymi:

Podsumowanie

Jak zdać maturę po 5, 10 lub 25 latach? Przede wszystkim wiedz, że do matury możesz przystąpić w każdym wieku, o ile otrzymałeś/aś świadectwo ukończenia liceum lub technikum. Obecnie nie ma już znaczenia, w jakich latach ukończyłeś/aś szkołę — będziesz zdawać tak zwaną nową maturę. Jeśli z kolei chcesz poprawić niezaliczony egzamin — masz na to 5 lat. Wystarczy tylko, że zgłosisz taką chęć w szkole macierzystej lub najbliższym OKE. Niestety poprawianie matury po 5 latach nie jest możliwe. W takim przypadku należy przystąpić do wszystkich egzaminów od nowa.

Nauka do matury w dorosłym wieku jest dużym wyzwaniem, jednak możesz spokojnie pogodzić ją z życiem zawodowym i prywatnym. Wystarczy tylko, że dobrze rozplanujesz czas na naukę. W przyswojeniu trudnego materiału pomogą Ci natomiast kursy MaturaIT, które zostały przygotowane przez studentów z uznanych uczelni w Polsce i na świecie.

RSS Feed