MaturaIT przechowuje na urządzeniu informacje, takie jak pliki cookie, i uzyskujemy do nich dostęp, a także przetwarzamy dane osobowe, takie jak niepowtarzalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie, w celu zbierania opinii odbiorców, a także rozwijania i ulepszania strony. Szczegóły znajdziesz w Polityce prywatności .

Wróć do listy artykułów

Stres przed maturą — jak sobie z nim radzić?

Nawet jeśli nie jesteś na co dzień kłębkiem nerwów, zapewne dobrze wiesz, jak bardzo udziela się stres przed maturą. Ulegają mu nawet bardzo zdolni uczniowie, którzy wszystkie egzaminy próbne zdawali celująco. O ile trochę nerwówki na tydzień przed maturą jeszcze nikomu nie zaszkodziło, poważny stres może zdemotywować Cię do nauki, a jeśli długo się utrzymuje – odbić się na Twoim zdrowiu. Jak sobie z nim radzić? Na szczęście jest wiele metod, jak uspokoić się przed egzaminami. W naszym artykule przedstawimy Ci kilka porad, jak uniknąć stresu na maturze oraz w czasie nauki.

Nie taka matura straszna

Matura na ponad 90% ze wszystkich przedmiotów to marzenie wielu absolwentów. Osiągnięcie tego celu nie jest jednak ani łatwe, ani... konieczne. Zanim przystąpisz na dobre do nauki, zastanów się najpierw, w jaki wynik celujesz. Zacznij od sprawdzenia, jakie wymagania musisz spełnić, by dostać się na wymarzone studia. Na niewielu kierunkach jest wymagane 80% i więcej. Oczywiście nie chodzi o to, żebyś stracił(a) motywację do nauki. Jednak o wiele łatwiej będzie Ci opanować na maturze stres, kiedy będziesz wiedział(a), że świat się nie zawali, jeśli stracisz kilka punktów.

Wielu maturzystów wpada w pułapkę wkuwania mało istotnych szczegółów. Jednak liceum i technikum to najlepszy czas, by nauczyć się odróżniania rzeczy ważnych i mniej ważnych. Nie oszukujmy się – w podręczniku jest wiele informacji, których nie zapamiętasz. Najlepiej, jeśli od razu się z tym pogodzisz i skupisz na priorytetach. Nie na wiele przyda Ci się wiedza, jakie kwiaty rosły w ogrodzie Anzelma Bohatyrowicza, jeśli nie znasz treści Ferdydurke (która – ku ubolewaniu wielu maturzystów – jest lekturą z gwiazdką).

Techniki relaksacyjne na stres przed maturą – czy to dobry pomysł?

Zapewne wielu Twoich kolegów i koleżanek stosuje w czasie nauki różne techniki relaksacyjne. Czy to dobry pomysł? Na krótką metę – owszem. Jednak relaksacja łagodzi nerwy tylko na chwilę. Będzie więc niezastąpiona, gdy Twój aktualny poziom stresu jest nie do zniesienia lub gdy napadną Cię nerwy już na samej maturze. Lepiej jednak zastanowić się nad przyczyną tak silnego zdenerwowania. Nie wstydź się porozmawiać o swoich obawach z psychologiem szkolnym. Możesz także poprosić starszego kolegę, który ma to już za sobą, żeby opowiedział Ci, jak wygląda egzamin. Pamiętaj również, że Twoje życie nie powinno się kręcić wyłącznie wokół matury. Znajdź dla siebie odskocznię, żeby przynajmniej przez kilka godzin w tygodniu nie myśleć o maturze. Mogą to być zajęcia sportowe, kółko zainteresowań czy regularne wycieczki do kina.

Zaplanowanie powtórek

Być może nauczyciele powtarzali Ci, że receptą na stres jest dobre przygotowanie. Jeśli solidnie przykładasz się do wszystkich sprawdzianów, sam(a) dobrze wiesz, jak mało w tym prawdy. Nawet największe orły potrafią wpaść w panikę przed wejściem do klasy. Z kolei najbardziej zrelaksowani są zazwyczaj ci uczniowie, którzy w ogóle się nie uczyli i wierzą, że "jakoś to będzie". Z tego powodu nawet najlepsze przygotowanie nie da Ci gwarancji, że się nie zestresujesz. Jeśli jednak dobrze zaplanujesz powtórki, będziesz mieć większe poczucie kontroli. Sprawdź, ile czasu pozostało do matury i rozłóż naukę na konkretne dni. Pamiętaj jednak, by być realistą już na etapie planowania. Jeśli coś Ci wypadnie lub będziesz mieć akurat gorszą motywację do nauki, łatwo się sfrustrujesz, co jeszcze pogorszy sytuację.

Jak opanować stres na maturze?

Jak spędzić dzień przed maturą? Absolutnie nie z podręcznikiem w ręku. Zamiast tego skup się na tym, co lubisz robić (maj to idealny miesiąc na wyciągnięcie roweru z piwnicy lub wybranie się na spacer po parku). Wieczorem wyprasuj koszulę i przygotuj wszystkie niezbędne rzeczy – dowód osobisty, długopis z czarnym tuszem, butelkę wody itp. Nie zostawiaj tego na rano – jeśli coś niespodziewanie się zapodzieje, zapewne rozstroi Cię to na cały dzień.

Jak radzić sobie ze stresem na maturze? Jeśli poczujesz, że nerwy nie pozwalają Ci się skupić, daj sobie chwilę na popatrzenie w okno. Pomyśl o czymś przyziemnym – na przykład, co mama zrobi na obiad lub ile zarobi dziś miła pani z cukierni, która sprzedaje kremówki. Następnie zacznij od czytania poleceń w arkuszu. Jeśli stres wciąż będzie utrudniał Ci zebranie myśli, zrób to po raz drugi i trzeci. Zacznij od rozwiązywania najprostszych zadań. Kiedy zobaczysz, jak łatwo sobie z nimi poradziłeś/aś, łatwiej wejdziesz w rytm.

Podsumowanie

Przed przystąpieniem do egzaminu, warto dowiedzieć się, jak opanować stres na maturze. Jeśli nerwy przeszkadzają Ci w skupieniu, zacznij od czytania poleceń, a dopiero potem przystąp do najłatwiejszych zadań. Czasem zdarza się jednak, że stres paraliżuje uczniów jeszcze na długo przed egzaminem. W takich przypadkach warto wyznaczyć sobie realne cele, a jeśli jest taka potrzeba – udać się do psychologa. Jeżeli stres utrudnia Ci naukę, rozplanuj powtórki z kalendarzem w ręku na konkretne dni. Warto uwzględnić także czas, który spędzasz w autobusie lub na przystanku. Nikt przecież nie powiedział, że musisz się uczyć przy biurku. Nasze kursy przygotowawcze do matury pozwolą Ci utrwalać materiał w dowolnym czasie i miejscu. Przygotowaliśmy dla Ciebie między innymi:

RSS Feed