MaturaIT przechowuje na urządzeniu informacje, takie jak pliki cookie, i uzyskujemy do nich dostęp, a także przetwarzamy dane osobowe, takie jak niepowtarzalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie, w celu zbierania opinii odbiorców, a także rozwijania i ulepszania strony. Szczegóły znajdziesz w Polityce prywatności .

Wróć do listy artykułów

Jak przygotować się do matury z biologii rozszerzonej? Jak zdać?

Osoby wybierające się na studia przyrodnicze lub medyczne często pytają, jak przygotować się do matury z biologii. Z różnych względów egzamin z tego przedmiotu jest uważany za jeden z najtrudniejszych. Czy słusznie? W 2021 roku średnia z matury z biologii wyniosła 33%. Nie jest to wcale zły wynik — rzadko się zdarza, żeby z popularnych przedmiotów wybieranych na rozszerzeniu średnia przekroczyła 50% (dla przykładu średnia z matury z WOS-u w 2021 roku wynosiła zaledwie 29%). Rozumiemy jednak, że chciałbyś/chciałabyś uzyskać wynik powyżej średniej. Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, jak zdać maturę z biologii i dostać się na wymarzone studia.

Matura z biologii — jak się przygotować?

Zapewne słyszałeś/aś już wiele nieskutecznych porad, jak zdać maturę z biologii rozszerzonej. Być może Twoi krewni próbują Ci uświadomić, że powinieneś/aś poświęcać na naukę każdą wolną chwilę. Jest to jednak droga donikąd (albo — jeszcze prędzej — droga do wypalenia). Zamiast tego pokażemy Ci, jak przygotować się do matury z biologii rozszerzonej skutecznie i bez niepotrzebnego stresu.

Opracuj plan nauki

Odpowiedź na pytanie, jak dobrze przygotować się do matury z biologii, zależy od tego, ile czasu Ci pozostało. Jeżeli zacząłeś/zaczęłaś się uczyć już w pierwszej klasie liceum lub technikum — gratulujemy motywacji. Masz mnóstwo czasu, który pozostało tylko rozsądnie zagospodarować. Rozpocznij naukę od zaplanowania swoich działań. Najlepiej wypisz na kartce cele, które chcesz osiągnąć w kolejnych miesiącach. Nie nakładaj jednak na siebie zbyt dużo. Zaplanuj tylko to, co jesteś w stanie zrealizować — inaczej szybko zaczniesz się frustrować.

Jeżeli zacząłeś/aś się uczyć w klasie maturalnej — również masz szansę na wysoki wynik, jeśli tylko jesteś dobrze zmotywowany/a. Polecamy bardzo poważnie podejść do zaplanowania nauki - najlepiej z kalendarzem.

A co jeśli przypomniałeś/aś sobie o nauce dopiero wiosną? Nauczenie się do matury z biologii w 2 miesiące wielu osobom wydaje się nieosiągalne. Nie załamuj się jednak - wciąż możesz zwiększyć swoje szanse. Wiele osób, które uczy się na ostatnią chwilę, ulega pokusie, by zakuwać wszystko po łebkach. Zdecydowanie nie polecamy tej metody. Skup się na tym, co zawsze jest na maturze z biologii:

  • biotechnologii,

  • genetyce,

  • cyklach roślinnych, tkankach roślinnych i transpiracjach.

Na maturze zazwyczaj pojawia się kilka zadań z tych działów i najczęściej są wysoko punktowane.

Ćwicz czytanie ze zrozumieniem

Ta rada może wydać Ci się absurdalna. Czytanie ze zrozumieniem zapewne kojarzy Ci się z egzaminem ósmoklasisty z polskiego, a nie poważną maturą z biologii rozszerzonej. Niestety wielu utalentowanych uczniów traci dużo punktów tylko dlatego, że źle zrozumiało polecenie.

Jak pewnie wiesz, na każdym egzaminie obowiązuje klucz odpowiedzi, który doprowadza do irytacji wielu maturzystów. Niektórzy uważają jednak, że klucz na maturze z biologii jest najbardziej złośliwy ze wszystkich. Warto więc zapamiętać, jak należy interpretować poszczególne polecenia.

Wymień

W takim poleceniu musisz wymienić wszystkie nazwy bez ich uzasadniania ani omawiania.

Określ/podaj

Należy tu zwięźle i z użyciem odpowiedniej terminologii przedstawić istotę lub przyczynę jakiegoś zjawiska. Nie wnikaj jednak w szczegóły.

Opisz

To pytanie wymaga krótkiego przedstawienia zagadnienia z dokładnym opisem przebiegu procesu lub budowy (na przykład organizmu czy narządu). Pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej terminologii. Nie jest tu wymagane podawanie przyczyn.

Porównaj

Takie zadanie wymaga przedstawienia podobieństw i różnic bez podawania przyczyn ich rozbieżności czy analogii.

Wykaż

W tym zadaniu musisz wskazać na zależność lub związek między faktami biologicznymi bez skupiania się na przyczynach.

Uzasadnij

Należy tu podać merytoryczne argumenty na poparcie (lub zaprzeczenie) tezy lub hipotezy.

Wyjaśnij

W tym zadaniu należy przedstawić zależności lub związki czasowe, przestrzenne lub przyczynowo-skutkowe.

Naucz się... uczyć

Zapewne wiele razy słyszałeś/aś o metodach szybkiej nauki, lecz być może nie chciałeś/aś tracić czasu na wgłębianie się w temat. Jeśli jednak chcesz zdać maturę z biologii na ponad 50%, będziesz musiał(a) opanować dużą dawkę materiału. Pamiętaj, że czas na opanowanie technik szybkiej nauki nigdy nie będzie stracony. Ta umiejętność przyda Ci się także na studiach, kiedy materiału będzie jeszcze więcej.

Jakie metody sprawdzają się najlepiej? To zależy od Twojego stylu uczenia się (czy jesteś słuchowcem, wzrokowcem, czuciowcem czy kinestetykiem) oraz oczywiście Twoich preferencji.

Wiele osób uważa, że najefektywniejszą metodą jest uczenie się za pomocą fiszek. Nie musi się to sprawdzić w Twoim przypadku, jednak polecamy wypróbować tę metodę. Inną wartą uwagi techniką jest "tłumaczenie" materiału, którego właśnie się nauczyłeś/aś. Nie musisz tłumaczyć go koniecznie swojemu koledze z klasy. Równie dobrze możesz opowiedzieć, czego się nauczyłeś/aś mamie, kotu czy misiowi z szafy młodszego brata. Efekt będzie ten sam. Uświadomisz sobie wtedy, jaką partię materiału opanowałeś/aś już wystarczająco, a co musisz jeszcze powtórzyć.

Opanuj stres

Czasu do matury jest coraz mniej, jednak nie warto wpadać w panikę. Nie poświęcaj całego swojego czasu na naukę — skup się też na pasjach, kontaktach ze znajomymi i ruchu na świeżym powietrzu. Nie zapominaj też o odpowiedniej ilości snu. Wpłynie to nie tylko na Twoje samopoczucie, ale także na zdolność do zapamiętywania materiału i rozwiązywania trudnych zadań.

Jak zdać maturę na 50%?

Jeśli chcesz dostać się na mało popularny kierunek studiów (na przykład fitoterapia czy hipologia), matura powyżej 50% powinna wystarczyć. Osiągnięcie takiego wyniku wymaga jednak dużo pracy. Jak zdać maturę z biologii na 50%? Przede wszystkim dużo ćwicz. Minęły czasy, kiedy wkuwanie na pamięć podręcznika było gwarancją sukcesu. Dzisiejsza matura sprawdza nie tylko to, co zapamiętałeś/aś z lekcji, ale także czy potrafisz zastosować swoją wiedzę w praktyce i czy dobrze rozumiesz materiał. Polecamy więc wykonywać dużo ćwiczeń z karty pracy oraz rozwiązywać arkusze maturalne z ubiegłych lat.

Jak zdać maturę na 90%?

Według popularnego mitu nie da się dostać na kierunek medyczny bez chodzenia na korepetycje z biologii. Czy jest to prawda? Nie do końca. Wiedza zdobyta na lekcjach oczywiście często nie wystarcza, jednak nie musisz tracić pieniędzy i czasu na prywatne lekcje. Samodzielne przygotowanie do matury z biologii również jest możliwe. Ważne tylko, żebyś dobrze rozplanował(a) swój czas. Jak zdać maturę z biologii na 90% bez korków? Pomogą Ci w tym kursy przygotowawcze do matury, które możesz przerabiać w dowolnym miejscu i czasie. Dzięki temu będziesz uczyć się na swoich warunkach bez tracenia czasu na dojazdy.

Podsumowanie

Jak zdać maturę z biologii rozszerzonej na wysoki wynik? Kluczem do sukcesu jest dobre rozplanowanie czasu na naukę. Musisz także oswoić się z poleceniami, które mogą pojawić się na arkuszu — upewnij się, czy wiesz, jaka odpowiedź jest wymagana w konkretnym typie zadania. Przy nauce zwróć szczególną uwagę na maturalne "pewniaki", ale nie skupiaj się tylko na nich.

A co, jeśli zależy Ci na wyniku w granicach 90%? Musisz przyłożyć się do nauki jeszcze bardziej niż Twoi rówieśnicy. Możesz jednak zrobić to bez stresu. Organizowanie powtórek warto rozpocząć od przygotowania planu oraz... znalezienia dobrego nauczyciela. Nie musisz jednak tracić czasu na korepetycje. Nasz kurs maturalny: biologia pomoże Ci utrwalić trudny materiał i opanować te tematy, które do tej pory sprawiały Ci trudność.

RSS Feed