MaturaIT przechowuje na urządzeniu informacje, takie jak pliki cookie, i uzyskujemy do nich dostęp, a także przetwarzamy dane osobowe, takie jak niepowtarzalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie, w celu zbierania opinii odbiorców, a także rozwijania i ulepszania strony. Szczegóły znajdziesz w Polityce prywatności .

Wróć do listy artykułów

Jak przygotować się do poprawki matury z matematyki?

Sierpniowe poprawki wzbudzają stres wśród wielu absolwentów. Nic w tym dziwnego. Na przygotowanie do poprawki matury z matematyki masz przecież niewiele więcej czasu niż miesiąc. Jednak nie ulegaj panice. W tym artykule przedstawimy Ci kilka sprawdzonych porad, jak zdać poprawkę matury z matematyki.

Krok pierwszy: co poszło nie tak?

Matematyka jest dla wielu absolwentów najbardziej stresującym przedmiotem na maturze. Jasno pokazują to statystyki – to właśnie egzamin z matematyki jest najczęściej poprawiany w sierpniu. Dlaczego tak się dzieje? Niektórzy maturzyści twierdzą, że ten przedmiot nie jest dla nich, ponieważ nie mają umysłu matematycznego. To oczywiście całkowicie normalne, że każdy ma predyspozycje do innych dziedzin. Zapewniamy jednak, że matematyka nie należy do kanonu wiedzy tajemnej i nie trzeba ponadnaturalnych zdolności, żeby zdać ją na 30%. O ile poświęciłeś/aś na naukę wystarczająco dużo czasu, przyczyną niezdania matury był najpewniej stres lub... zła metoda nauki.

Opanuj stres

Nauczyciele i uczniowie często nie doceniają znacznej przeszkody, którą są właśnie nerwy na egzaminie. To właśnie przez stres wielu prymusów myli się przy prostych zadaniach. I właśnie z powodu braku stresu uczniowie, którym nie zależy na wynikach, zdają bez problemu maturę. Warto więc nauczyć się nad nim panować. W jaki sposób? Twoi bliscy udzielali Ci już pewnie mało błyskotliwych rad typu: "Nie stresuj się" lub "Nie przejmuj się". Oczywiście warto docenić ich dobre chęci, lecz mimo wszystko lepiej udać się do psychologa. Możesz wypróbować również różne metody relaksacji czy medytacji.

Pamiętaj również, że nauka nie powinna stanowić centrum Twojego życia. Oczywiście rozumiemy, że do poprawki zostało niewiele czasu, jednak nie warto tracić każdej godziny lata na siedzenie w książkach. Dobrze Ci zrobi, jeśli będziesz poświęcać czas również na rozwijanie pasji, ruch na świeżym powietrzu czy spotkania z przyjaciółmi.

Zmień metodę nauki

Nauczyciele zapewne wiele razy mówili Ci, że musisz się uczyć. Jednak, czy kiedykolwiek powiedzieli Ci, że... musisz uczyć się dobrze? Złe metody nauki naprawdę istnieją, o czym możesz się przekonać, obserwując swoich kolegów. Z pewnością znasz co najmniej jednego ucznia, który cały czas siedzi z nosem w książce, a na sprawdzianie otrzymuje co najwyżej smutną czwórkę. Złośliwi powiedzą, że jest mało zdolny. My powiemy, że wybrał złą metodę.

Jaka więc metoda jest dobra? Musimy Cię zasmucić. Nie ma jednej konkretnej techniki, która sprawdza się w przypadku wszystkich maturzystów. Jedni są wzrokowcami i najlepiej zapamiętują, robiąc fiszki. Drudzy wolą oglądać, jak ktoś rozwiązuje zadania na YouTubie, a jeszcze inni chodzą po pokoju w czasie nauki. Wypróbuj kilka metod i sprawdź, która odpowiada Ci najbardziej. Jedno jest jednak pewne. Twoja wcześniejsza metoda zawiodła, więc nie warto do niej wracać.

Jak wygląda poprawka matury z matematyki?

Wiele osób zastanawia się, ile trwa poprawka matury z matematyki i na czym polega. Odpowiedź jest prosta. Egzamin będzie wyglądał dokładnie tak samo, jak ten w maju. Odbędzie się w Twojej szkole (czasem są od tego nieliczne wyjątki) i będzie trwać 180 minut. W arkuszu znajdziesz podobne pytania, które będą tak samo punktowane. Czy poprawka matury z matematyki jest trudna? Nie mamy dobrych wieści. Poziom trudności wcale nie będzie niższy, chociaż jest to poprawka.

Jak przygotować się do poprawki matury z matematyki?

Zanim przystąpisz do nauki, sprawdź, przy których zadaniach straciłeś/aś punkty na majowej maturze. Na tej podstawie wypisz działy, które sprawiły Ci trudność. Jeśli dobrze poradziłeś/aś sobie z trygonometrią, nie musisz już się na niej skupiać (kilka zadań w ramach powtórki w zupełności wystarczy). W ten sposób zakres materiału do przećwiczenia znacznie się zawęzi. Nie jest tego już tak dużo, prawda?

Przejrzyj również swoje odpowiedzi z arkusza, czy nie zdarzają Ci się błędy przy obliczeniach. Znasz teorię, ale wciąż z Twoich wyliczeń wynika, że Ala kupiła minus cztery arbuzy, a dziadek ma cztery i trzy dziesiąte królika? To znaczy, że warto wrócić do podstaw – zwłaszcza kolejności wykonywania działań.

Kiedy już wiesz, co sprawia Ci największe trudności, nie pozostaje Ci nic innego niż... wrócić do rozwiązywania zadań. Być może wydaje Ci się to nudne, ale niestety nie opanujesz matematyki bez ćwiczeń – jest to specyficzny egzamin. Możesz wskazać orzeczenie po zapamiętaniu definicji albo wymienić przyczyny powstania Chmielnickiego po przeczytaniu Ogniem i Mieczem. Nie nauczysz się jednak delty, czytając teorię. Im więcej zadań wykonasz, tym większe będą Twoje szanse na poprawce.

Czy znaczy to, że namawiamy Cię do siedzenia całymi dniami w pokoju i pisania w zeszycie? Absolutnie nie. O wiele więcej zapamiętasz, jeśli będziesz rozwiązywać działania w aplikacji na leżaku w ogrodzie. Nasze kursy przygotowawcze do matury zostały przygotowane w taki sposób, byś zapamiętał(a) jak najwięcej informacji w jak najkrótszym czasie. Wszystkie zadania będą dostosowane do Twojego aktualnego poziomu, żebyś wciąż rozwijał(a) swoje umiejętności, lecz nie zniechęcał(a) się zbyt trudnymi ćwiczeniami.

Podsumowanie

Jak przygotować się do poprawki matury z matematyki? Przede wszystkim ustal, z jakiego powodu zabrakło Ci punktów w maju. Na tym etapie możesz wypisać działy, które sprawiają Ci jeszcze trudność i skupić się na nich przy nauce. Upewnij się również, że metoda nauki, którą wybrałeś/aś, na pewno jest efektywna. Choć od ogłoszenia wyników do egzaminu poprawkowego jest niewiele ponad miesiąc, jesteś w stanie opanować trudny materiał, jeśli tylko solidnie przysiądziesz do nauki. Pomoże Ci w tym kurs maturalny: matematyka online, który przygotowaliśmy, by pomóc maturzystom przygotować się do egzaminu szybko i bez stresu.

RSS Feed