MaturaIT przechowuje na urządzeniu informacje, takie jak pliki cookie, i uzyskujemy do nich dostęp, a także przetwarzamy dane osobowe, takie jak niepowtarzalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie, w celu zbierania opinii odbiorców, a także rozwijania i ulepszania strony. Szczegóły znajdziesz w Polityce prywatności .

Wróć do listy artykułów

Ile zarabiają programiści w Polsce? Wynagrodzenia w branży IT.

Zarobki… Jeśli jesteś na etapie planowania Twojej przyszłej kariery i rozważasz jej start właśnie w dziedzinie IT - to właśnie one mogą przekonać Cię do wykonania “kolejnego kroku”. W końcu nie bez przyczyny - to właśnie absolwenci studiów związanych z szeroko pojętą informatyką mogą liczyć na wynagrodzenia, które znacznie odbiegają od średniej pośród kolegów z innych uczelni.

Zobacz, jakie czynniki wpływają na zarobki programistów w Polsce, a przede wszystkim - dowiedz się, ile może wynosić Twoje wynagrodzenie “na start” oraz w dalszych latach Twojej kariery w IT.

Co wpływa na wysokość wynagrodzenia programistów?

Jak pewnie się domyślasz - o ostatecznej kwocie, jaka trafi na Twoje konto w ramach wynagrodzenia, decyduje kilka czynników. Są to:

  • Doświadczenie i umiejętności - im dłużej “siedzisz” w branży, tym naturalnie masz ich więcej, a co za tym idzie - możesz liczyć na bardziej atrakcyjne stawki.
  • Język programowania - PHP, JavaScript, Swift, Scala, Rust, Ruby, Python i wiele innych. Oczywiście, możesz umieć używać kilku z nich. Jednak powiedzmy sobie szczerze - największe perspektywy finansowe daje raczej wąska specjalizacja, czyli skupienie na 1, maksymalnie 2 językach jednocześnie.
  • Obszar pracy - specjalizacja nie dotyczy tylko języka, w którym programujesz, ale również środowiska, w którym będą widoczne efekty Twojej pracy. W tej materii możemy wyróżnić m.in. takie stanowiska, jak: frontend, backend, a także fullstack developer. W branży istnieje jeszcze kilka innych rodzajów (np. mobile). Jednak to te trzy wymienione na początku są najbardziej popularne.
  • Sposób rozliczenia - w branży największą popularnością cieszą się 2 rodzaje umów: klasyczna umowa o pracę oraz współpraca na zasadach B2B. Przy pierwszej zostajesz zatrudniony jako pełnoprawny pracownik danej firmy (przysługują Ci m.in. urlopy i pełne prawa pracownicze itp.). Przy drugiej - działasz jako przedsiębiorca i rozliczasz się z firmą na podstawie faktur.

Zarobki programisty na umowie o pracę a B2B. Jaka jest różnica?

Jeżeli zdecydujesz się na klasyczne zatrudnienie (umowa o pracę) - Twoje wynagrodzenie będzie obciążone podatkiem dochodowym (12%) oraz składkami ZUS, które są naliczane proporcjonalnie do wysokości Twojej pensji. Jeśli zaczniesz zarabiać całkiem “nieźle” (czytaj: przekroczysz drugi próg podatkowy, który obecnie wynosi 120 000 złotych) - Twoje obciążenia wzrosną jeszcze bardziej. Wówczas zobowiązania wobec Urzędu Skarbowego będą wynosiły nie 12%, a już 32%! Całkiem sporo, prawda? W przypadku B2B masz zdecydowanie większe pole wyboru. Jako programista możesz bowiem zdecydować się na inne formy opodatkowania (opodatkowanie wg. skali, podatek liniowy oraz ryczałtowy). Szczególną popularnością w branży IT cieszy się tzw. ryczałt, który może wynosić zaledwie 8,5% (a w niektórych przypadkach - nawet 5%). Musisz przyznać, że to spora różnica.

Ile zarabia programista w Polsce? Zestawienie wynagrodzeń.

Skoro omówienie najważniejszych czynników, które mogą mieć wpływ na Twoje wynagrodzenie, już za nami - pora przejść do najważniejszych informacji. W końcu po to czytasz ten artykuł, prawda? Pamiętaj: w branży IT panuje dość duża swoboda związana z ustalaniem wynagrodzeń. Dlatego, dla ułatwienia w zestawieniu ujęliśmy nie tylko poziom doświadczenia, ale również formę współpracy. Z przyczyn oczywistych (czytaj: niskiej popularności) - zrezygnowaliśmy z prezentowania widełek zarobkowych w ramach takich form zatrudnienia, jak: umowa zlecenie czy umowa o dzieło. Wynagrodzenia programistów na umowie o pracę (pełny etat) Jeżeli zdecydujesz się na klasyczne zatrudnienie w wybranej firmie - Twoje zarobki “na rękę” mogą mieścić się w następujących przedziałach:

  • Junior (młodszy programista): 5000 - 6500 zł netto
  • Mid (programista): 8500 - 10000 zł netto
  • Senior (starszy programista): 11000 - 13500 zł netto

Wynagrodzenia programistów na B2B (własnej działalności gospodarczej)

Jeśli postanowisz, że będziesz świadczyć swoje usługi programistyczne na podstawie umowy B2B (i wystawiać z ich tytułu faktury) - Twoje przychody mogą oscylować w granicach:

  • Junior (młodszy programista): 7000 - 10000 zł netto
  • Mid (programista): 12000 - 17000 zł netto
  • Senior (starszy programista): 25000 - 28000 zł netto

Skąd takie różnice w wynagrodzeniach programistów na etacie i na B2B?

Naturalnie, wyższa kwota przy współpracy B2B może wydać Ci się bardzo kusząca. W końcu, w niektórych przypadkach, wynosi prawie dwukrotność klasycznych zarobków “na etacie”. Jednak musisz pamiętać o jednym małym “haczyku”. Otóż, w takim przypadku (gdy Ty prowadzisz własną firmę i rozliczasz się na podstawie faktur) - netto to kwota przed opodatkowaniem, a obowiązki związane z odprowadzaniem wszelkich podatków i składek są po Twojej stronie. Wielu programistów działających jako jednoosobowe firmy, decyduje się na korzystanie z dodatkowego wsparcia biur rachunkowych, co podnosi comiesięczne koszty prowadzenia działalności.

Jak osiągnąć wysokie zarobki jako programista w Polsce?

Jak widzisz - nawet początkujący w tej branży z powodzeniem zarabiają kwoty, o których przedstawiciele innych profesji (zwłaszcza tuż po szkole) - mogą jedynie pomarzyć. Jednak, aby było to możliwe, praktycznie niezbędne jest ukończenie właściwych studiów, które zapewnią Ci odpowiednie podstawy oraz pozwolą na dalszy rozwój w dziedzinie IT. Jeśli chcesz pracować jako programista - najpierw musisz dostać się na wymarzoną uczelnię. Drogą do niej będzie osiągnięcie wysokiego wyniku na maturze. A my wiemy, jak to zrobić 😃! Kliknij tutaj, aby zapoznać się z dostępnymi kursami, które przygotują Cię do matury. Nasi kursanci osiągają średnio o 17% wyższe wyniki, a Ty możesz być jednym z nich.

RSS Feed