MaturaIT przechowuje na urządzeniu informacje, takie jak pliki cookie, i uzyskujemy do nich dostęp, a także przetwarzamy dane osobowe, takie jak niepowtarzalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie, w celu zbierania opinii odbiorców, a także rozwijania i ulepszania strony. Szczegóły znajdziesz w Polityce prywatności .

Wróć do listy artykułów

Ile zarabia programista?

Zastanawiasz się, ile zarabia programista na poszczególnych stanowiskach? Jakiego języka programowania warto się nauczyć, aby szybko znaleźć pracę i pierwsze zlecenia? Zawód programisty jest w dobie szybko rozwijającej się technologii wręcz niezbędny i stał się jednym z najlepiej wynagradzanych w naszym kraju. Dobry programista zajmuje się nie tylko tworzeniem kodów do programów komputerowych, używając do tego celu odpowiedniego języka programowania. Tworzy również systemy, aplikacje, strony internetowe - zakres zadań programisty jest zmienny, gdyż zawód ten nieustannie się rozwija. Jedno jest pewne: chcąc pracować jako programista i dobrze zarabiać na tym stanowisku, musisz mieć ogromną wiedzę i potrafić wykorzystywać ją w praktyce. Jeśli zatem interesuje Cię praca programisty, zaplanuj kursy przygotowawcze do matury, które pomogą Ci uzyskać najlepszy wynik, aplikować na studia informatyczne i w ten sposób zacząć realizować swoje plany. Sprawdź też, jak kształtują się zarobki programistów w Polsce oraz od czego one zależą.

Od czego zależą zarobki programistów?

Wysokość zarobków programistów zależy od wielu czynników, zarówno zewnętrznych, jak i tych, które składają się na cechy i umiejętności specjalisty. Można wymienić wśród nich:

  • analityczny i matematyczny umysł - zawód programisty nie jest dobrym wyborem dla każdego, gdyż nie każdy jest w stanie opanować ogrom materiału, potrzebnego do wykonywania tej pracy. Poza tym, konieczna jest tutaj umiejętność analitycznego, programistycznego myślenia;

  • doświadczenie - zarobki programisty rosną wraz ze zdobywanym doświadczeniem. Jeśli zatem jesteś na początku swojej kariery w tym zawodzie, nie bój się podejmować wyzwań: startuj w dużych projektach, renomowanych firmach, zakładaj sobie ambitne cele;

  • dokładność i skuteczność w działaniu - programista zarabiający do kilkunastu tysięcy złotych netto miesięcznie to taki, który przywiązuje dużą wagę do szczegółów i jest skrupulatny w swojej pracy;

  • komunikatywność, umiejętność pracy w zespole - dobry programista to taki, który oprócz wiedzy branżowej umie wykazać się rozumieniem potrzeb biznesowych klienta, potrafi rozmawiać z klientami i dbać o interesy przedsiębiorstwa, dla którego pracuje. Taki specjalista z pewnością może liczyć na wysokie zarobki.

To, ile zarabia programista, zależy także od stanowiska, jakie zajmuje, a co za tym idzie - poziomu posiadanej wiedzy i umiejętności. Młodszy programista musi znać podstawy chociaż jednego języka programowania, z czasem pogłębiając wiedzę specjalistyczną. Starszy specjalista posiada już szeroki wachlarz specjalizacji, zajmuje się zatem trudnymi etapami pisania kodu i nadzoruje prace innych członków zespołu. Wysokość płac programistów zależy także od regionu, w jakim znajdują zatrudnienie oraz wielkości firmy, w której pracują. Według raportu No Fluff Jobs najlepsze zarobki osiągane są w Warszawie, a niewiele gorsze w Trójmieście i Krakowie. Najmniej opłacalny jest natomiast Poznań.

Jacy programiści zarabiają najwięcej?

Zatrudniony w Polsce programista zarabia aktualnie najczęściej między 4 000 a 8 000 złotych netto. U około 21,5% średnie zarobki programisty kształtują się między 8 000 a 12 000 zł, 13% programistów zarabia między 12 000 a 16 000 zł i tyle samo zarabia powyżej 16 000 zł miesięcznie.

Stanowiska w branży IT stopniuje się przede wszystkim ze względu na doświadczenie zawodowe. Początkujący programista, rozpoczynający pracę w branży IT, to junior developer. Zwykle pracuje on pod okiem bardziej doświadczonego specjalisty i rozwija swoje umiejętności. Taka osoba może liczyć na zarobki od 4,5 do 7 tysięcy złotych brutto.

Wraz ze zdobywanym doświadczeniem, programista wchodzi na stanowisko middle developera, mogącego samodzielnie wykonywać swoje obowiązki. Middle developerzy są zazwyczaj członkami zespołów projektowych i pracują na wspólny sukces firmy, a zarabiają zwykle w granicach od 8 do 13 tysięcy złotych brutto.

Najwyższym stanowiskiem w branży IT jest senior developer - specjalista z największym doświadczeniem, którego wiedza i umiejętności pozwalają na zarządzanie projektami i kierowanie zespołem. Zarobki seniorów kształtują się najczęściej w przedziale od 12 do 20 tys. złotych brutto.

Przedstawione dane mają za zadanie jedynie w przybliżeniu zobrazować średnie wynagrodzenie programisty - jak już wiadomo, zależy ono od wielu czynników. Z reguły najwięcej zarabia Java developer, zatrudniony na podstawie umowy B2B w dużej firmie i w jednym z największych miast w Polsce.

Ile zarabia dobry programista? Zarobki programistów a staż pracy

Programiści są wciąż poszukiwani na rynku pracy, stąd wysokie są ich zarobki. Oczywiście to, ile zarabia programista, zależy od wspomnianych już czynników, jak wielkość firmy, doświadczenie zawodowe czy język programowania, w którym pracuje developer. A jak kształtują się średnie zarobki programisty w stosunku do stażu pracy?

Według raportu firmy Michael Page "A Guide to Salaries and Skills 2022", Chief Information Officer (CIO) może liczyć na umowie o pracę na pensję w wysokości od 30 000 zł do 78 000 zł brutto. Są to jednak jedne z najwyższych stawek w tej branży. A jak kształtują się zarobki na innych stanowiskach? Prześledźmy to na przykładzie Pythona, ostatnimi czasy jednego z najpopularniejszych języków programowania. W przypadku osób na stanowisku takim jak programista Python zarobki wynoszą pomiędzy 13 000 zł a 19 000 zł (kwoty brutto w oparciu o umowę o pracę). I tak:

  • Junior Python Developer z doświadczeniem od 1 do 3 lat zarabia od od 4 810 zł do 7 170 zł brutto;

  • Medium Python Developer zarabia między 7 000 zł a 10 910 zł brutto;

  • Senior Python Developer - tutaj zarobki wahają się między 9 910 zł a 14 460 zł, aż do 19 000 zł brutto.

Pomimo tak dobrych warunków, programiści często planują zmianę pracy. Powodem jest najczęściej chęć rozwoju osobistego i poszukiwanie nowych doświadczeń, a co się z tym wiąże - możliwość ubiegania się o wyższe zarobki. Tworzenie złożonych kodów to trudne i wymagające zajęcie, szczególnie na początku drogi zawodowej. Jeśli zatem chcesz pracować jako programista, a jesteś na etapie planowania swojej kariery, dobrym sposobem, by zacząć, będzie kurs do matury z informatyki i świetny wynik na egzaminie. Programista powinien wykazywać samodzielność w działaniu i rozwiązywaniu problemów - zacznij działać już teraz!

Napisz do nas na maturaitonline@gmail.com lub złap nas (@maturait) na Instagramie, Tik Toku lub Facebooku.

RSS Feed