MaturaIT przechowuje na urządzeniu informacje, takie jak pliki cookie, i uzyskujemy do nich dostęp, a także przetwarzamy dane osobowe, takie jak niepowtarzalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie, w celu zbierania opinii odbiorców, a także rozwijania i ulepszania strony. Szczegóły znajdziesz w Polityce prywatności .

Wróć do listy artykułów

Nasze kampanie finansują się same

Ile razy można poprawiać maturę?

W 2022 roku aż 6,3% absolwentów nie zdało matury. Nie dziwi więc, że maturzyści często pytają, ile razy można poprawiać maturę. W sieci możesz znaleźć sprzeczne informacje. Niektórzy powiedzą, że masz na poprawki 5 lat, inni, że możesz poprawiać do woli. Jak jest naprawdę? To zależy od konkretnego przypadku. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, ile masz czasu.

Ile razy możesz poprawiać maturę?

Maturzyści poprawiają egzaminy z różnych przyczyn. Jedni nie zdali matury z więcej niż jednego przedmiotu. Drudzy wybierają się na prestiżowy kierunek i potrzebują większej liczby punktów. Jeszcze inni chcą zmienić kierunek studiów i muszą zdać egzamin z kolejnego przedmiotu na rozszerzeniu. Bez względu na powód, do matury możesz przystępować bez ograniczeń.

Poprawa jednego przedmiotu

Musisz wiedzieć, że jeden niezdany przedmiot nie oznacza, że nie zdałeś/aś matury. Oznacza to, że wcale nie musisz czekać do maja kolejnego roku, ponieważ przysługuje Ci prawo do poprawki w sierpniu. Ile razy można poprawiać jeden przedmiot na maturze? Niezdany egzamin możesz poprawiać przez kolejne pięć lat od dnia pierwszego podejścia do egzaminu. Jeśli na przykład nie zdałeś/aś matury z polskiego, przez następne 5 lat możesz poprawiać sam egzamin z tego przedmiotu. Oczywiście po upływie tego czasu wciąż masz prawo przystąpić do matury. Będziesz musiał(a) jednak zdawać powtórnie wszystkie egzaminy – nie tylko ten niezdany.

Jak się przygotować do poprawki z matematyki?

Maturzystom od lat najwięcej problemów sprawia matematyka. To właśnie z tego przedmiotu najczęściej nie osiągają wyniku 30%. Jeśli Tobie również sprawiła problem, masz pięć lat na poprawkę. Rozumiemy jednak, że nie chcesz czekać tak długo, żeby wybrać się na wymarzone studia. Mamy dobrą wiadomość. Trudny materiał możesz opanować jeszcze przed poprawką w sierpniu.

Jak tego dokonać? Przede wszystkim musisz rozsądnie rozplanować naukę. Po majowej maturze wiesz już, co sprawia Ci największe trudności. Skup się właśnie na tych działach i... wykonuj jak najwięcej ćwiczeń. Sama znajomość teorii nie pomoże Ci na egzaminie. Najwięcej da Ci robienie działań. Ważne jednak, by były dostosowane do Twojego aktualnego poziomu, żebyś miał(a) motywację do nauki, a jednocześnie nie zniechęcał(a) się przez zbyt trudne zadania. Jak je dopasować? Nie musisz się tym przejmować. My się tym zajmiemy. Nasze kursy przygotowawcze do matury zawierają zestawy zadań, dzięki którym szybko i efektywnie opanujesz trudne działy.

Matura z matematyki po latach

Od Twojej pierwszej matury minęło już kilka lat i niewiele pamiętasz z czasów szkolnych? Nauka do egzaminu z matematyki może wydawać się przerażająca, ale wcale nie musisz podchodzić do niej ze stresem. Zacznij od ustalenia, ile czasu pozostało Ci na naukę. Następnie z kalendarzem w ręku oceń, ile możesz i chcesz poświęcić na powtórki. Pamiętaj, że lepsze efekty przyniesie wykonywanie kilku zadań dziennie niż kilkugodzinna nauka raz w tygodniu. Nie musisz jednak chodzić do pracy z zeszytem. Zadania z naszych kursów możesz wykonywać w telefonie, gdziekolwiek jesteś. Nikt nawet nie zauważy, że powtarzasz logarytmy na przerwie śniadaniowej.

Poprawianie matury – jak się zapisać?

Jeśli zabrakło Ci kilku punktów do zdania majowej matury z matematyki, masz dokładnie tydzień od otrzymania wyników na zgłoszenie chęci poprawy. Według procedury należy złożyć oświadczenie do przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego. Co to znaczy? Nic groźnego. Musisz po prostu zgłosić się do dyrektora szkoły i podpisać wniosek.

Jeśli zdałeś/aś maturę, ale nie satysfakcjonuje Cię wynik (lub chcesz zdać kolejne rozszerzenie), należy złożyć deklarację maturalną w OKE. Znajdziesz ją na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Musisz jednak wiedzieć, że nie obowiązuje już podział na "starą" i "nową" maturę. Wszyscy piszący otrzymają ten sam arkusz, bez względu na to, w którym roku przystąpili po raz pierwszy do egzaminu dojrzałości.

Podsumowanie

Ile razy można poprawiać maturę z matematyki i innych przedmiotów? Jeśli nie zdałeś/aś tylko jednego egzaminu, możesz poprawiać go przez pięć kolejnych lat. Jeżeli natomiast chcesz poprawić wynik zdanej matury na wyższy lub masz zamiar zdać kolejne rozszerzenie, możesz przystępować do matury bez ograniczeń i poprawiać tylko jeden egzamin. Osoby, które nie osiągnęły wyniku 30% z więcej niż jednego przedmiotu, muszą poprawić wszystkie egzaminy (nawet te zdane). Nie mają jednak żadnego ograniczenia czasowego.

Jeśli przysługuje Ci prawo do poprawki, masz czas na zgłoszenie tej chęci do siedmiu dni od otrzymania wyników. Jeżeli masz zamiar przystąpić do matury po latach, wypełnij deklarację maturalną na stronie CKE.

Poprawka matury z matematyki nie jest prosta, jednak są sposoby na szybsze opanowanie materiału. Kurs maturalny: matematyka online pomoże Ci zrozumieć skomplikowane definicje i przećwiczyć je na działaniach dostosowanych do Twojego poziomu. Oferujmy także kursy internetowe z innych przedmiotów, dzięki którym przystąpisz do matury dobrze przygotowany/a i bez stresu. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

RSS Feed