MaturaIT przechowuje na urządzeniu informacje, takie jak pliki cookie, i uzyskujemy do nich dostęp, a także przetwarzamy dane osobowe, takie jak niepowtarzalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie, w celu zbierania opinii odbiorców, a także rozwijania i ulepszania strony. Szczegóły znajdziesz w Polityce prywatności .

Wróć do listy artykułów

Czy warto zostać programistą w 2020 roku – 5 argumentów.

W ciągu ostatnich lat coraz więcej ludzi myśli o karierze w IT. Nic dziwnego! Nowe technologie zajmują coraz więcej miejsca w naszym codziennym życiu.
Ale czy rzeczywiście warto zostać programistą w 2020 roku? Naszym zdaniem, jak najbardziej! Oto 5 argumentów, którymi postaramy się Was do tego przekonać.

1. Rynek IT cały czas rośnie

Rok 2020 nie był zbyt łaskawy, dla światowej gospodarki. Pandemia koronawirusa sprawiła, że bezrobocie poszybowało w górę na całym świecie. Mimo tego branża IT wyszła z tego kryzysu obronną ręką. Większość firm informatycznych nie została dotknięta przez pandemię, a niektóre nawet na niej zarobiły.

Przykładem może być tutaj platforma Chopin, która została założona w styczniu 2019 roku, a w ciągu pandemii koronawirusa jej wartość przekroczyła miliard dolarów. Prognozy dla rynku IT na rok 2021 przewidują 4,2% wzrost, co jest bardzo dobrą wiadomością dla wszystkich programistów.

2. Zapotrzebowanie na rynku pracy jest coraz większe

Pomimo panującego bezrobocia, światowy rynek pracy IT ma się świetnie. Strony internetowe z ogłoszeniami pracy pękają w szwach od ofert dla programistów. Firmy IT nadal "walczą" o każdego wykwalifikowanego programistę.

Cała Europa cierpi na deficyt programistów. Najnowsze prognozy pokazują, że jeszcze przez długi czas programiści nie będą mieli problemów ze znalezieniem pracy.

3. Pensje programistów wciąż rosną

Według raportu portalu nofluffjobs.com płace programistów w Polsce rosną jak szalone. W porównaniu do 2019 roku mediana zarobków zwiększyła się o kilkanaście procent!

W marcu 2020 roku mediana dla poszczególnych poziomów doświadczenia wyniosła:

  • 6500 zł dla początkujących (junior developerów)

  • 13500 zł dla średniozaawansowanych (mid developerów)

  • 16250 zł dla doświadczonych programistów (senior developerów)

  • 18225 zł dla ekspertów

4. Możliwość pracy zdalnej

Jeśli nie lubisz atmosfery biura to praca programisty może być dla Ciebie idealna! Podczas pandemii koronawirusa większość firm przeszła na zdalny model pracy, ale w branży IT praca zdalna była popularna jeszcze przed 2020 rokiem.

Bardzo dużo firm oferuje pracę zdalną swoim bardziej doświadczonym programistom. Dlatego taki styl pracy jest w sam raz dla osób lubiących pracować z domowego zacisza.

5. Duże możliwości rozwoju

Branża IT jest bardzo dynamiczna, dzięki czemu odnajdują się w niej osoby, które szybko nudzą się robieniem tego samego przez długi okres czasu. Wielu programistów zmienia swoje specjalizacje o 180 stopni.

Znudziła Ci się praca nad stronami internetowymi? Nie ma problemu, spróbuj swoich sił w aplikacjach mobilnych, systemach bankowości, e-commerce lub nawet Sztucznej Inteligencji!

Powodzenia!
Zespół MaturaIT

Jeżeli masz jakieś pytania, to pisz śmiało. Nasz mail to maturaitonline@gmail.com lub złap nas na Facebooku.

RSS Feed