MaturaIT przechowuje na urządzeniu informacje, takie jak pliki cookie, i uzyskujemy do nich dostęp, a także przetwarzamy dane osobowe, takie jak niepowtarzalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie, w celu zbierania opinii odbiorców, a także rozwijania i ulepszania strony. Szczegóły znajdziesz w Polityce prywatności .

Wróć do listy artykułów

Czy studia informatyczne są trudne?

Branża IT jest obecnie jedną z najbardziej aktywnych i rozwijających się, a jednym z najbardziej pożądanych kierunków - studia informatyczne. Czy są trudne? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, z pewnością jednak studia informatyczne nie są dla każdego. Nie każdy jest w stanie nauczyć się języków programowania i nie każdy odnajdzie się w naukach ścisłych. Tym, na co z pewnością warto zwrócić uwagę, jest pasja i realne zainteresowanie nauką. Jeśli wybierasz dany kierunek studiów, bo naprawdę Ci na nim zależy i rzeczywiście interesuje Cię informatyka, jesteś na dobrej drodze do sukcesu.

Czy studia informatyczne są dla każdego? Przygotowanie własne i predyspozycje

Studia informatyczne, podobnie jak inne kierunki, nie są dobrym wyborem dla każdego. Istnieją czynniki wpływające na to, czy sprawdzisz się jako student informatyki, czy może powinieneś zdecydować się na inny kierunek. Od czego zatem zależy, czy studia informatyczne są trudne?

 • Studia informatyczne, szczególnie na początku, to zgłębianie stosunkowo trudnych nauk ścisłych. Programowanie, zarządzanie i obsługa sprzętu i maszyn, szeroko pojęta matematyka - wszystko to sprawia, że niektórym osobom trudno jest przebrnąć przez pierwsze lata studiów.

 • Duże znaczenie ma Twoja wiedza początkowa z wymienionych dziedzin - im więcej czasu poświęciłeś na przygotowanie do matury z informatyki, a także pogłębianie wiedzy we własnym zakresie, tym lepiej zaprocentuje to podczas studiów.

 • Chcąc się przekonać, czy studia informatyczne to dobry wybór dla Ciebie, warto spróbować swych sił w programowaniu jeszcze zanim zaczniesz studiować. Zdobędziesz wówczas nie tylko podstawowe doświadczenie, ale sprawdzisz również, czy jest to dziedzina, która naprawdę Cię interesuje. Wiele osób już po pierwszym miesiącu programowania w danym języku jest w stanie stwierdzić, czy odnajdą się w tym na dłużej.

Oprócz wiedzy i wcześniejszego przygotowania na studiach informatycznych pomocne mogą być także pewne predyspozycje, takie jak:

 • zdolność logicznego myślenia i formułowania trafnych wniosków,

 • zdolności analityczne,

 • chęć zdobywania nowej wiedzy i umiejętność organizowania własnej pracy,

 • zdolność do uczenia się języków obcych (już na początku studiów potrzebna jest znajomość języka angielskiego, przynajmniej w stopniu podstawowym).

Studia informatyczne - ranking uczelni

Zanim zdecydujesz się na wybór studiów informatycznych, warto dokonać analizy samego kierunku oraz uczelni, na której zamierzasz studiować. Przyda się znajomość zaplecza dydaktycznego, możliwości rozwoju czy oferowanych w ramach studiów praktyk. Jest to istotne z tego względu, że studia informatyczne mogą mieć różny program i przebieg w zależności od uczelni. Które uczelnie uważane są za najlepsze? Według rankingów, w 2021 roku, wśród najbardziej renomowanych uczelni oferujących studia informatyczne wymienia się:

 • Politechnikę Warszawską i Uniwersytet Warszawski,

 • Akademię Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica i Uniwersytet Jagielloński w Krakowie,

 • Politechnikę Wrocławską i Uniwersytet Wrocławski,

 • Uniwersytet Ekonomiczny i Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu,

 • Politechnikę Gdańską,

 • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Kryteria, jakie zostały wzięte pod uwagę w rankingu, uwzględniały między innymi liczbę wskazań danej uczelni przez przedstawicieli kadry akademickiej, wysokość zarobków absolwentów uczelni oraz stopień ich zatrudnienia, poziom przyjętych na studia kandydatów mierzony wynikami egzaminów maturalnych (potencjał dydaktyczny), liczbę publikacji i udział uczelnianych publikacji w najczęściej cytowanych czasopismach świata (potencjał naukowy).

Wykwalifikowana kadra i przystępność prowadzonych zajęć

Decydując się na informatykę, postaw na uczelnie zatrudniające doświadczonych wykładowców, którzy znani są nie tylko z dużej wiedzy, ale i doświadczenia w swoich dziedzinach. Dzięki zajęciom praktycznym i konkretnym przykładom studia informatyczne nie będą się wydawać takie trudne, a Ty będziesz lepiej przygotowany do radzenia sobie w świecie IT. Renomowane uczelnie oferują często również atrakcyjny sposób prowadzenia zajęć, między innymi oryginalne zadania mające na celu rozwijanie kreatywnego myślenia czy zajęcia oparte na praktycznych przykładach.

Czy studia informatyczne są trudne? Wybór specjalności

Studia informatyczne kojarzą się najbardziej z programowaniem, obejmują jednak także wiele innych kierunków,  do których należą między innymi:

 • bioinformatyka,

 • grafika komputerowa,

 • zarządzanie sieciami,

 • projektowanie stron internetowych.

Poszczególne kierunki różnią się niekiedy poziomem trudności, dlatego nie zawsze studia informatyczne będą wydawać się trudne i wymagające. Różnorodność dziedzin i specjalizacji daje ogromne możliwości studiowania informatyki nie tylko osobom o sprecyzowanych zainteresowaniach naukami ścisłymi, ale kandydatom o różnych predyspozycjach.

Jakie przedmioty uchodzą za najtrudniejsze na studiach informatycznych?

Czy studia informatyczne są trudne? Zależy to także od poszczególnych przedmiotów. Zwykle pojawiają się wśród nich: analiza matematyczna, geometria, wstęp do programowania, algorytmy czy struktury danych. W zależności na jaką specjalizację się zdecydujesz, w poszczególnych kierunkach pojawiają się różnice przedmiotowe. Które z przedmiotów uważane są za szczególnie trudne?

 • Przedmioty matematyczne, a wśród nich analiza matematyczna;

 • matematyka dyskretna, opisująca zagadnienia niezbędne do układania i analizy algorytmów;

 • programowanie i używane w nim często wzory fizyczne - zrozumienie wzorów bywa trudne, jest jednak konieczne na kierunku informatycznym.

Poszukując zatem odpowiedzi na pytanie, czy studia informatyczne są trudne, nie da się określić tego jednoznacznie. Patrząc z różnych perspektyw, każdy kierunek studiów niesie ze sobą określone trudności. Z pewnością czynnikami, które pomogą Ci czerpać przyjemność ze studiowania, będą: pasja, zainteresowanie informatyką, chęć zgłębiania wiedzy czy wcześniejsze przygotowanie podczas kursów przygotowawczych do matury. Studia informatyczne mogą być ciekawym doświadczeniem, które nie tylko z czasem będziesz dobrze wspominać, ale także dzięki któremu staniesz się specjalistą w swojej dziedzinie.

RSS Feed