MaturaIT przechowuje na urządzeniu informacje, takie jak pliki cookie, i uzyskujemy do nich dostęp, a także przetwarzamy dane osobowe, takie jak niepowtarzalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie, w celu zbierania opinii odbiorców, a także rozwijania i ulepszania strony. Szczegóły znajdziesz w Polityce prywatności .

Wróć do listy artykułów

Nasze kampanie finansują się same

Co robić po maturze?

Niektórzy uczniowie już od pierwszej klasy są zdecydowani, na jakiej uczelni i jaki kierunek chcą studiować. Wielu jednak aż do ostatniej chwili nie wie, co robić po maturze. Choć jest to decyzja, która będzie miała wpływ na Twoje dalsze życie, warto podjąć ją na spokojnie. Twoi bliscy być może będą Ci radzić, na jakie studia i do jakiego miasta powinieneś/powinnaś się wybrać. Nie zawsze jednak warto się tym sugerować. Pamiętaj, że decyzja należy wyłącznie do Ciebie i masz prawo do popełniania błędów. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, co można robić po maturze.

Praca po maturze – szansa na zarobek w wakacje

Po maturze czekają Cię najdłuższe wakacje w życiu. Warto poświęcić je na odpoczynek, na który zasłużyłeś/aś po długich latach nauki. Jest to też chwila na złapanie oddechu i zastanowienie się, jak chcesz (i czy chcesz) zaplanować swoją dalszą edukację.

Ponad cztery miesiące wolnego możesz także wykorzystać na zdobycie doświadczenia w pierwszej pracy. Jeśli mieszkasz w dużym mieście, w social mediach zapewne znajdziesz dużo ofert prac sezonowych. Młodzi ludzie najczęściej poszukują pracy w restauracjach, kawiarniach czy lodziarniach. Jeśli również masz taki zamiar, warto już zawczasu wyrobić książeczkę sanepidowską. Okres wakacyjny to także więcej pracy w parkach rozrywki, hotelach czy ośrodkach wypoczynkowych. Ciekawym rozwiązaniem będzie także znalezienie pracy za granicą.

Wakacje to również możliwość spróbowania swoich sił w zawodach, które chciałbyś/chciałabyś podjąć w przyszłości. Oczywiście jest bardziej niż mało prawdopodobne, że znajdziesz pracę jako nauczyciel czy pielęgniarka bez wykształcenia kierunkowego. Możesz natomiast udzielać korepetycji lub zgłosić się jako wolontariusz do hospicjum.

Jeśli zdecydujesz się na samodzielne poszukiwanie pracy, nadeszła chwila na napisanie pierwszego CV. Na lekcji WOS-u zapewne wyglądało to niegroźnie, jednak co wpisać w prawdziwy życiorys, kiedy nie masz jeszcze doświadczenia? Warto wpisać wszystkie wolontariaty, uczestnictwo w samorządzie szkolnym, prestiżowe projekty, konkursy, prace sezonowe (nawet jeśli nie są w ogóle związane z przyszłym stanowiskiem, pokażą rekruterowi, że pomimo młodego wieku jesteś osobą aktywną i nie boisz się wyzwań). Jeśli wciąż nie wiesz, co wpisać, możesz skupić się na swoich pozytywnych cechach, takich jak wytrwałość, sumienność czy odporność na stres.

Najlepsze perspektywy edukacji. Opłacalne kierunki studiów po maturze

Absolwenci często sprawdzają, jakie kierunki po maturze są najbardziej przyszłościowe. Interesuje ich łatwość znalezienia pracy i zarobki. Rynek pracy zmienia się bardzo szybko i na rynku pracy będą się liczyły umiejętności szybkiej nauki. Obecnie według Polskiego Instytutu Ekonomicznego brakuje na polskim rynku 147 tysięcy specjalistów IT.

Statystyki pokazują, że aktualnie najlepsze zarobki mają absolwenci informatyki, elektroniki telekomunikacyjnej oraz automatyki i robotyki. W czołówce rankingów wciąż znajduje się zarządzanie i marketing, elektronika, mechatronika inżynieria biomedyczna oraz matematyka.

Czym się kierować wybierając studia?

Wybierając studia, nie warto patrzeć wyłącznie na zarobki, choć oczywiście dobrze jest mieć na uwadze perspektywy zatrudnienia. Dobrze również brać pod uwagę swoje predyspozycje i zainteresowania oraz zastanowić się, czy widzisz się w danym zawodzie. Dzięki temu spędzisz pięć lub sześć lat, ucząc się czegoś, co Cię interesuje.

Matura już za Tobą, a Ty wciąż nie wiesz, jakie studia są dla Ciebie? Wejdź na strony uczelni i sprawdź kierunki studiów wg przedmiotów na maturze. Być może będzie Ci łatwiej znaleźć inspirację. Możesz także skorzystać ze stron dla absolwentów, na przykład kierunki-studiow.dlamaturzysty.info.

Forma studiów. Stacjonarne, niestacjonarne i on-line

Jeśli wybrałeś/aś już kierunek, czas zastanowić się nad trybem studiowania. Większość Twoich rówieśników zapewne wybierze studia stacjonarne. Na uczelniach państwowych są one bezpłatne i dadzą Ci poznać całą esencję studiowania, włączając w to codzienne przychodzenie na uczelnię, integrację z kolegami z roku czy koła naukowe. Wielu studentów stacjonarnych podejmuje też pracę wieczorami i w weekendy. Niestety niewiele osób chce zatrudniać osoby, które nie są dyspozycyjne od ósmej do szesnastej. Niektórzy pracodawcy wykorzystują nawet ograniczenia na rynku dla studentów dziennych i proponują im nieuczciwe warunki zatrudnienia.

Studia niestacjonarne są niestety dość drogie, jednak jest to często jedyna opcja dla młodych matek i osób pracujących na pełen etat. Taki tryb łączy się także z ograniczoną liczbą zajęć, co czasem jest plusem, a czasem minusem. Wykładowcy będą zmuszeni poświęcić Ci mniej czasu niż studentom dziennym, więc część materiałów będziesz musiał(a) przerobić samodzielnie. Jednak z drugiej strony Twój plan ograniczy się do najpotrzebniejszych przedmiotów. Nie będziesz więc przerabiać fakultetów i tak zwanych zapchajdziur, czyli przedmiotów, które nie są w żaden sposób związane z Twoim kierunkiem.

Nowością są studia on-line, w których możesz uczestniczyć bez przeprowadzki do innego miasta. Pozwolą Ci zaoszczędzić mnóstwo czasu na dojazdach i dadzą Ci swobodę nauki z dowolnego miejsca na świecie. Nie każdemu jednak taki tryb studiowania odpowiada – zwłaszcza brak kontaktów z innymi studentami i konieczności szykowania się na uczelnię. Musisz mieć również odpowiednie warunki do nauki. Czasy kafejek internetowych już dawno minęły, więc lepiej mieć pewność, że w nauce nie będzie Ci przeszkadzało młodsze rodzeństwo.

Podsumowanie

Wielu absolwentów zastanawia się, co zrobić po maturze. Polecamy na początku wybrać kierunek studiów dla siebie, a potem wypocząć i ewentualnie poszukać pracy na wakacje. Jeśli zdecydujesz się na uczelnię, masz do wyboru wiele różnych kierunków. Jaki warto wybrać? Polecamy postawić na taki, do którego masz predyspozycje, który Cię interesuje i po którym znajdziesz pasjonującą pracę. Wielu maturzystów marzy o robotyce, mechatronice czy informatyce. Żeby jednak dostać się na te kierunki na prestiżowych uczelniach, przyda Ci się dobry wynik z matematyki na maturze. Jeśli zabrakło Ci kilka punktów, możesz śmiało przystąpić do egzaminu jeszcze raz w przyszłym roku.

Jak się przygotować do matury, żeby dostać się na wymarzoną uczelnię? Musisz dobrze rozplanować naukę, a pomoże Ci w tym kurs maturalny: matematyka online. W naszej aplikacji możesz uczyć się tak, jak lubisz – w domu, w parku czy na wakacjach u babci. Na naukę poświęcisz tyle czasu, ile chcesz i możesz. Nasze kursy przygotowawcze do matury możesz wykonywać nawet w oczekiwaniu na autobus czy czekając w kolejce do lekarza.

RSS Feed